Blog

Square ‘cahshtag’ servisini işletmelere açıyor

6 yıllık bir girişim olmasına rağmen henüz yeterince parlak bir seviyeye ulaşamayan Square, 2013’te başlattığı direk para aktarım servisini işletmelerin de kullanımına açıyor. Bu servis için ‘cashtag’ adında bir hesap sistemi de geliştirmişler.

Günümüzde internetin ve mobil cihazların etkisiyle nakit kullanımının yerini alacak servisler artmaya devam ediyor. Kredi kartları henüz nakti ortadan kaldıramadı ancak özellikle e-ticaretin artışıyla mobil ve online ödemeler bunu bir oranda başaracak gibi görünüyor. Asıl mesele bu değişimi gerçekleştirecek olan servisi kimin ‘icat’ edeceği.

Şimdiye kadar Square bu alanda önemli çalışmalar yapan bir girişim olarak hep dikkat çekti ancak bir türlü o eşiği atlayamadı. Şirketin 2013 yılında başlattığı Square Cash servisi, kişiler arasında kolay para aktarımı servisi olarak tanıtılmıştı. Fakat şimdiye kadar elde edilen rakamlar gösteriyor ki insanlar bu tarz para aktarımlarında komisyon ödemek istemiyor. Bu sebeple Square Cash, yıllık 1 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşmış olsa da henüz beklenen seviyede değil.

Ancak şimdi Square Cash işletmeler için de devreye giriyor. Square, bu sistemi daha çekici hale getirmek için #cashtag adında bir hesap sistemi geliştirmiş. Cash.me/#isim şeklinde size atanan bir hesap sayesinde insanlardan direkt olarak ödeme almanız mümkün hale geliyor. Bunu hem işletmeler hem de internet üzerinden satış yapacak kişiler kullanabiliyor.

Square’in bu satışlardan alacağı komisyon ise satıcıdan %1.5 şeklinde olacak.

Facebook ve Google’ın da online ödeme anlamında çalışmaları olduğunu biliyoruz ve Square bu hamleyle pazarı onlara bırakmak istemediğini gösteriyor. Elbette bu servisler henüz global anlamda yayılmaya başlamış değiller ve öncelikle kendilerini ABD’de kanıtlamak istiyorlar. E-ticaretin yükselişte olduğu Türkiye’de bu tür servislerin başarı şansı yüksek olabilir.