Blog

Spor markaları fitness girişimlerini satın almaya devam ediyor

Ünlü spor markaları artık sadece fiziksel ürünlerle var olmak istemiyor. Neredeyse tüm markalar dijital dünyada da kullanıcıları kendisine çekmek istiyor. Bu sebeple birçoğu mobil uygulamalar geliştiriyor, bazıları da ünlü fitness uygulamalarını satın alıyor. Asics de onlara katıldı.

Bu alanda ilk adımı adımlardan biri Nike olmuştu. iPod işbirliği ve ardından FuelBand ile ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşan marka halen popüler Running uygulamalarına sahip. Ardından tüm markalar kendi uygulamalarını geliştirmeyi denedi ancak bekledikleri popülariteyi yakalamayadılar. Bunun üzerine de satın almalar başladı. UnderArmour, MyFitnessPal’i satın alırken Adidas da Runtastic’i satın aldı.

Şimdi ise Asics bir başka popüler uygulama olan Runkeeper’ı satın aldığını duyurdu. Satın almanın mali boyutu açıklanmamış olsa da Asics yüz milyon dolar seviyesinde bir miktarı gözden çıkarmış olsa gerek.

Runkeeper

Runkeeper kurucusu Jason Jacbos, yaptığı açıklamada ”Geleceğin markaları sadece fiziksel ürünler üretmeyecek. Dijital dünya ve fiziksel ürünleri birleştirerek yeni nesil, müşteriyle daha sıkı bağları olan bir marka yaratmak mümkün.” diyerek bu satın almanın önemine vurgu yapmış.

Görünüşe göre sadakat yaratan uygulamalar, markalar için pazarlamanın yeni bir yolu olmaya başlıyor. Konu, sadece uygulama mağazasında bir uygulama sahibi olmanın ötesine geçiyor.