Blog

Speed Networking’e giriş: Üç bebek adımı

Yeni insanlar yeni fırsatlar demektir ve bir girişimci için diğer girişimciler, yatırımcılar, mentorlar, danışmanlar ve hatta müşteriler ile güçlü ilişkiler kurmak çok önemlidir. Speed Networking ise girişimcinin yalnızca bir saat gibi kısa bir sürede 60’a kadar yeni insan, yeni fırsatla tanışmasını sağlayabilen çok verimli bir model.

Kimi etkinliklerde her katılımcının 60 ile 90 saniye, hatta bazen beş dakikaya kadar zamanı oluyor ve bu zaman zarfı içerisinde kendilerini, işlerini, hedeflerini ve ihtiyaçlarını karşısındakine anlatıyor. Zil çaldığında ise katılımcılar aynı hızlı tanışma sürecini bir yandaki kişi ile gerçekleştiriyor.

Zamanın kısıtlı olması ve metodun çalışma şekli itibarıyla, eğer Speed Networking etkinliklerinde gerçekten değerli bağlantılar kurmak ve kendinizi anlatabilmek istiyorsanız hazırlıklı olmanız şart. Speed Networking ülkemizde de çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlıyor; aşağıdaki üç adımla bu etkinliklerde çok daha verimli olabilirsiniz.

Kısıtlı zaman hazırlık gerektiriyor
Zamanınız çok kısıtlı, bu nedenle kendinizi ve işinizi tanıtırken az kelime kullanın fakat bu kısıtlı kelime sayınıza zengin anlamlar sığdırmayı başarın. Ana amacınız, konuşmaya değer hiçbir şeyi dışarıda bırakmamak olmalı; yalnızca girişimizi açıklamanız yetmez, vizyonunuzu da anlatabilmelisiniz. Öte yandan, Speed Networking iki taraflı bir süreç, yani yalnızca siz konuşmayacak, karşınızdaki insanın söylediklerini de dinleyeceksiniz. Kurmak istediğiniz bağlantıları önceden belirleyin ve onlara sormak istediğiniz kilit soruları önceden hazırlayın.

Kartvizitlerinizi unutmayın
Konu Speed Networking olunca akla ilk gelen şey kartvizitler olmalı. Bir saat gibi bir sürede 60 insanla tanışmanız gerekecek ve birçoğunu etkilemeniz kuvvetle muhtemel. Yanınıza herkese yetecek kadar kartvizit getirirseniz, etkilediğiniz insanlar iletişim bilgilerinize sahip olabilir ve etkinlik sonrasında size fırsatlarla gelebilirler. Öte yandan, karşınızdaki kişi sizin ilgilenmediğiniz bir sektörden olsa bile onu dinleyin; sizin işiniz ile ilgisiz görünseler bile kendinizi en iyi şekilde anlatmaya çalışın çünkü belki de size yatırım yapmak isteyecek bir yatırımcı tanıyor olabilir. Kartınızı ayrım yapmadan herkese verdiğinizden emin olun.

Kalıcı ilişkiler kurmaya çalışın
Speed Networking etkinliğinde tanıştığınız insanlar ile ilişkinizi kalıcı kılmaya çalışmanızda fayda var. Etkinliğin ardından, özellikle ilgili olduklarınıza, e-posta gönderin ya da telefon görüşmesi yapın. Böylece sizi hatırlayacaklarından emin olabilirsiniz.