Blog

Sosyal Medya Yatırımınızın Getirisini Nasıl Ölçebilirsiniz?

Adım 1 – Sosyal medya giderlerinizi belirleyin.

Elle tutulabilen ve tutulamayan tüm maliyetleri ekleyin. Buna harcadığınız zaman da dahil.

 Adım 2 – Müşteri ömrü değerini belirleyin.

Çoğu şirketin gözden kaçırdığı bu değer oldukça önemlidir. Eğer müşterilerinizi markanıza bağlayabiliyor ve ürününüzü kendi toplulukları ile paylaşmalarını cesaretlendirebiliyorsanız, müşteri ömrü dramatik bir biçimde artış gösterecektir. Sosyal medyanın gücü burada devreye girmektedir. Buradaki faaliyetlerinizle çok fazla yeni müşteri kazanamasanız bile var olan müşterilerinizin değeri o kadar artacaktır.

Örnek verecek olursak diyelim ki bir müşteriniz sizin için 200 dolar değerinde. Bu müşteri sizin 200 dolarlık ürününüzü satın aldı ve siz o müşteriyle iletişimi sürdürüp, markanızla olan deneyimini sosyal medyada paylaşmasını sağladınız. Bu paylaşımla birlikte 30 kişi daha sizin ürününüzü satın alırsa artık bu müşterinin değeri 200×31=6100 dolar olacaktır.

Adım 3 – Sosyal medya üzerinden gelen yeni müşterinin değeri

Google Analytics ya da başka bir izleme aracı ile dönüşümleri takip edin. Google Analytics sosyal kanalları bölmenize izin verir. Biraz zaman alsa da eğer sosyal yatırımlarınızın getirisini öğrenmek istiyorsanız buna ihtiyaç duyacaksınız. Satışları, dönüşümleri takip edin ve her bir basamağın değerini hesaplayın.

Adım 4 – Etki değerini belirleyin

Geleneksel medya kanallarında olduğu gibi sosyal medyada da uyandırdığınız etkinin bir değeri vardır. Etki değerini hesaplamak için Twitter retweet, favorilerine eklenme sayısı, Facebook beğeni ve paylaşım sayısı, Youtube izlenme sayısı, web site trafiği ve aktif olduğunuz diğer kanallardaki tüm değerleri toplayın. Toplam sayıyı 100’e bölün ve ardından bu sayıyı sektördeki yaklaşık 1000’de birlik etkinin maliyeti ile çarpın.

Adım 5 – Müşteri hizmet değerini hesaplayın

Twitter ve Facebook muhtemelen şimdiye kadar oluşturulmuş en etkili, en düşük maliyetli, kullanıcı ile birebir etkileşime geçilen müşteri hizmetleri platformudur.  Şirketlere gelen aramaların önemli bir kısmı sosyal medya platformlarına yönlenmiştir. Bu durum müşteri hizmetleri maliyetlerinizi elle tutulur bir biçimde düşürecektir. Bu, subjektif bir örnektir. Bu değeri rakamlarla ifade edebilmelisiniz. Örneğin Twitter’ın müşteri hizmetleri maliyetinizi aylık 1000 dolar düşürdüğünü düşünüyorsanız, bu şekilde ifade edin.

Tüm bu değerleri hesapladıktan sonra sıra geldi yatırımlarınızın getirisini hesaplamaya…

Yatırımın Getirisi = (Müşteri Değeri/10 (yıl) x Yeni Müşteri Sayısı) + Etki Değeri + Müşterinin Sosyal Değeri+ Müşteri Hizmet Değeri

Sosyal Medyanın Getirisi = (Yatırım Getirisi – Sosyal Medya Harcamaları) / Sosyal Medya Harcamaları

 

Kaynak:

How are you measuring ROI for your social media clients?