Blog

Sosyal Medya Faaliyetleriniz Nasıl Satışa Dönüşür?

Bu makale Evrim Karahan tarafından kaleme alınmıştır.

Sosyal medyanın son kullanıcılar üzerinde satışa dönüştüren bir etkisi olduğunu biliyoruz. Fakat bu etki ne kadar büyük? Sosyal medya kullanıcılarının yüzde kaçı bir ürün ya da şirketi beğendikten, pinledikten ya da retweet ettikten sonra o ürünü gerçekten satın alıyor?

Sosyal medyanın kullanıcılar üzerine etkisini araştırmak üzere yaklaşık 6000 tane anket yapılmış. Araştırmadan elde edilen veriler 3 büyük sosyal medya ortamının – Facebook, Twitter ve Pinterest – kullanıcılarının satın alma davranışları hakkında bizlere oldukça ilginç ipuçları veriyor.

 • Twitter, Facebook ya da Pinterest ortamlarından birinde bir ürünü beğenen, paylaşan ya da favorilerine ekleyen 10 kullanıcıdan 4ü online olarak ya da ilgili mağazaya giderek o ürünü satın almaktadır.
 • Sosyal medyanın online alışveriş ve gerçek mağaza alışverişi üzerine etkisi aşağı yukarı aynı düzeydedir.
 • Facebook kullanıcılarının %68’i nadiren bir şeyler paylaşıyor bu yüzden bu kişilerin sosyal medya ve satın alma ilişkisine dair istatistiksel veri sağlamak şu anda mümkün değildir.

Müşterileriniz hangi sosyal medya ağını ne ölçüde kullanmaktadır?

Sosyal medyayı müşterilerinize ulaşmak için kullanmayı hedefliyorsanız onların nereden online olduğunu bilmek durumundasınız. Sosyal medya denildiğinde aklınıza yalnızca Facebook gelmemelidir. Müşterilerinizin yoğun olarak kullandığı platformları, neleri paylaştığını, neleri beğendiğini bir şekilde öğrenmeli; onları etkilemek için bir takım stratejiler geliştirmelisiniz.

Sosyal medyayı etkin bir pazarlama kanalı olarak kullanmak için müşterilerinizin hangi ağda ve hangi segmentte olduğunu bilmeniz gerekir. Farklı sosyal ağları kullanan ve farklı demografik özellikler gösteren müşterileriniz için ayrı ayrı odaklanmanız gerekir.

Müşterilerinizin sosyal medya faaliyetlerinizden beklentisi nedir?

Her bir sosyal ağın kullanım amacı son kullanıcılar için farklıdır. Müşterilerinize hangi sosyal ağı neden kullandığını ve bu ortamda ne yapmaktan hoşlandığını sormanız gerekir. Bu yolla müşterileriniz ile ilişkinizi hangi ağdan nasıl geliştireceğinizi bulabilirsiniz.

Örneğin kullanıcılar Pinterest’i el yapımı ürünler, özel tasarımlar, gıda, giyim ve güzellik ürünlerini incelemek için kullanır. Esprili ve insanlarla ilgili ilginç hikayeleri görmek için Facebook’a girer. Sanat, eğlence haberleri için Facebook, Twitter ve Pinterest’ten herhangi birini tercih edebilir.

Müşterilerinizin sosyal medya deneyimlerinden takip ettiği ürünleri, içerikleri ve kültürünü öğrenebilirseniz, pazarlama ve satış stratejinizi müşterilerinizle markanızın bağını güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Bir sosyal ağdan müşterilerinizi etkilemek ve ilişki geliştirmek için onların son zamanlarda hangi içerikler üzerinden konuştuğunu bilmeniz gerekir. Müşterilerinizin ilgi alanları, konuştuğu konular onların kültürel yaşamı hakkında size ipuçları sağlar. Bu ipuçlarının farkında olmak, müşterilerinizle daha derin bir bağ kurmak için işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal medyada nasıl var olmalısınız?

 • Ne tür fotoğraflar, müzikler, videolar ya da hikâyeler müşterilerinizin ilgisini çekiyor? Bilgilendirici içeriklerden mi hoşlanıyorlar yoksa ilham verici içeriklerden mi? Müşterilerinizin sosyal profiline odaklanın.
 • Müşterilerinizin sosyal ağlarda çizdiği karakter nedir? Neleri beğenirler, neleri beğenmezler? İlgi alanlarına göre pazarlamak istediğiniz ürünleri her bir sosyal ağa özel olarak belirleyin.
 • Müşterileriniz hangi tür ürün ya da hizmetleri araştırıyor, hakkında bilgi almak istiyor? Neleri satın alıyor? Sosyal ağları yönetim kabiliyeti yüksek insanları işe alın.
 • Platforma özel marka imaj faaliyetleri gerçekleştirin.

Müşterilerinizin sosyal ağlardaki satın alma davranışları hakkında bilgi edinmelisiniz. Elde ettiğiniz verileri kullanarak başarılı sosyal medya pazarlama faaliyetleri yürütebilir, bu faaliyetleri satışa dönüştürebilirsiniz. Müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını bir kez çözmeyi başardığınızda, onları ürünlerinizi satın almaya teşvik etmek çok daha kolay olacaktır.

Müşterilerinizden aşağıdaki soruların yanıtlarını almanız sosyal medya faaliyetlerinizi satışa dönüştürebilmek için size yol gösterecektir:

 • Sosyal medyada görüp paylaştıktan sonra satın aldıkları en son ürün nedir? Şirketinizin pazarladığı ve satın aldıkları en son ürün nedir? Hangi sosyal ağdan bu ürünü bulup paylaştılar? Ürün hangi kategorideydi?
 • Sosyal medyayı pasif olarak kullanan müşterilerinizin oranı nedir?
 • Müşterilerinizin kaçı sosyal medyada bir ürünü gördükten paylaşmadığı, favorilerine eklemediği halde satın alma gerçekleştirdi?
 • Sosyal medya güdümlü satın almaları düşündüğünüzde, en çok ürün satın alınan ilk 3 kategori nedir?
 • Müşterileriniz hangi rakiplerinizin ürünlerini sosyal medyada gördükten, paylaştıktan sonra satın aldı? Bu süreç hangi sosyal ağda gerçekleşti? Ne kadar sıklıkla gerçekleşmeye devam ediyor?

 

Kaynak:

http://www.visioncritical.com/sites/default/files/pdf/whitepaper-social-to-sale.pdf

Görsel:

www.mashable.com