Blog

Sosyal Medyada Beğenilirliğinizi Arttırın

 Girişim şirketlerinin diğer büyük şirketler gibi pazarlama bütçesine ayırabilecek milyon dolarları olmadığından önceki yazılarımızda söz etmiştik. Fakat ayırılabilecek bütçenin kısıtlı olması ürününüzün ve şirketinizin adını duyurmanız ve bilinirliğini arttırmanız ihtiyacını ortadan kaldırmıyor. Müşterilerinizin sayısını arttırabilmek ve işinizin devamlılığını sağlayabilmek için hala güçlü pazarlama stratejilerine ihtiyacınız var. Neyse ki milyon dolarlara gereksinim duymadan etkili pazarlama politikaları uygulayacağınız bir kanal mevcut: Sosyal medya…

Sosyal medyanın gücü artık herkes tarafından kabul ediliyor. Başarılı bir sosyal medya stratejisi ile hemen her şirketin adını duyurması mümkün. Peki ama nasıl? Sosyal medyada girişiminizi nasıl daha çok insana duyurabilir, müşteriniz olma potansiyeline sahip insanlara nasıl ulaşabilirsiniz? İşin daha da kritik olanı, sosyal medyayı size gerçek müşteriler kazandıracak bir araç olarak kullanabilirsiniz?

Sosyal medyada etkili olabilmek için öncelikle beğenilen, takip edilen bir girişimci olmalısınız. Aynı gerçek hayatta olduğu gibi… İnsanlar, diğer insanların deneyimlerine ve düşüncelerine önem verirler. Toplumda beğenilen ve örnek gösterilen biri, aynı zamanda güvenilen biridir. Sosyal medyada da aynı kurallar geçerli. Eğer insanlar sizi ve yaptığınız işi beğeniyor, takdir ediyorlarsa; kendi çevreleriyle, onları takip eden insanlarla paylaşıyorlar. Sizden aldıkları bir ürün ya da hizmet onlar için tatmin edici ise, deneyimlerini sosyal medyada anlatmaktan memnuniyet duyuyorlar. Bu yüzden sosyal medya çalışmalarına ilk olarak beğenilirliğinizi arttırarak başlamalısınız.

Bilgili olun

Konu ister marangozluk olsun ister mühendislik; insanlar bir şeye ihtiyaçları olduğunda, o konuda onlara en doğru ve net bilgiyi verebilecek kişiye ulaşmak ister. Bu yüzden hangi işi yapıyor olursanız olun, o alanı en iyi şekilde öğrenin. İşinizle ilgili yalnızca popüler gündemi, yeni trendleri takip etmek yeterli değildir. Çalıştığınız alanla ilgili birisi bilgiye ihtiyaç duyarsa, orada tavsiye edilecek kişi siz olmalısınız. Kendi alanınızda en iyi olmayı hedefleyin.

İnandırıcı olun

İnsanların uzmanlığınıza başvurmasını istiyorsanız, işinizde uzman olduğunuzu onlara kanıtlamalısınız. Uzmanlık alanınızla ilgili blog yazilari yazın, konuşun, kitap yayınlayın ya da gönüllü projelerde yer alın. İnsanların sizi takip etmesi için onlara gündem yaratmalısınız. Bu konuda pazarlama uzmanı Seth Godin’i örnek alabilirsiniz. Pazarlama konusunda en iyi olduğunu kitaplarından, bloğundan, yaptığı projelerden görmek, takip etmek mümkün.

Dürüst olun

Doğruyu söylemek sizi her zaman her yerde özgür kılar. İşler ters gittiğinde ya da bir hata yaptığınızda, yalanların ardına gizlenmek yerine sadece dürüst olun ve hatanızı telafi etmeye çalışın. Bu konuda Tiger Woods, Martha Stewart ya da Bill Clinton’dan ilham alabilirsiniz.

Cana yakın olun

İnsanların sizin yanınızda iyi vakit geçirmeleri, sonrasında sizi hep bu şekilde hatırlamalarını sağlar. Her fırsat bulduğunuzda insanlarla samimi arkadaşlıklar kurun.

İyimser olun

Kimse etrafında sürekli bardağın boş tarafını gören, her şeyden şikâyet eden negatif birini istemez. Her durumda işin pozitif yanını görmeye çalışın. Negatiflik popüler bir özellik değildir, insanlar çevrelerinde kendilerini pozitif etkileyen insanları görmek ister.

Tutarlı olun

Tutarlı olmak kadar başarı üzerinde etkili başka bir olgu yoktur. Tutarlılık, insanların sizden neyi bekleyip neyi beklememelerini bilmelerini sağlar. Yaptığınız işlerle söylediklerinizin, davranışlarınızın bir uyum içerisinde olması sizi daha başarılı yapar.

Bağlı olun

Dijital ve sosyal anlamda bağlılık, zamanımızın ekonomisini yönetmektedir. Mevcut kültürle ve müşterilerinizle bağ kurun. Etkinizi, gücünüzü insanlara ilham vermek ve onları eğitmek için kullanın. Bu durum yalnızca size değil, iş ortaklarınıza, fikirlerinize ve evet satışlarınıza faydalı olacaktır.

Önem verin

Günümüz toplumu, özellikle de genç jenerasyon için dikkate alınmak paha biçilemez derecede kıymetlidir. Hedef kitlesini dinleyen, dikkate alan biri olarak bilinin ve markanızı bu şekilde inşa edin. Eğer insanlar onları dinlediğinizi ve kaliteli hizmet vermeyi önemsediğinizi düşünürse,  hem gerçek hayatta hem de sosyal alemde beğenilirliğiniz oldukça yüksek olacaktır.