Blog

Sosyal Girişimcilik Nedir?

Neden girişimci olmak istiyorsunuz? Daha çok para kazanacağınız için mi? Oyunu kendi kurallarınızla oynamak için mi? Yoksa dünyada bir farklılık yaratacağınız için mi? Tüm bunlar girişimci olmak için harika sebeplerdir. Kendi kariyer yolunuzu çizerek başka firmaların size öneremeyeceği şeylere sahip olabilirsiniz. Tamamen farklı ve size ait olan bir fikri geliştirebilirsiniz. Bu harika bir duygudur. Fakat şimdiye kadar olandan tamamen farklı bir şeyler ortaya koymak istiyorsanız, sosyal girişimcilik konusuna göz atmalısınız.

Sosyal girişimci kimdir?

Sosyal girişimcilik, sosyal değişim yaratan global bir harekettir. Sosyal girişimcinin oluşturduğu yapı kar amacı güden, kar amacı gütmeyen ya da her ikisini bir arada barındıran bir kuruluş olabilir. Sizi sosyal girişimci yapan ödediğiniz vergilerin durumu değildir. Sosyal girişimcilik, geleneksel girişimciliğin odaklandığı bir problemi inovatif bir yaklaşımla çözerek sosyal bir farkındalık yaratmaktır.

Sosyal girişimci, sosyal konuları tutkulu ve derinlemesine önemseyen, farkındalık yaratmak, problemleri çözmek ve ihtiyaçları karşılamak için inovatif teknikleri kullanan, bu sosyal konuların değişikliği üzerine çalışan kişidir.

Neden sosyal girişimcilik ?

Sosyal medya, crowdfunding ve mobil teknolojiler gibi teknolojik avantajlarla donanımlı kişiler, dünyada gerçek bir değişiklik yaratmak için sosyal girişimci olmayı seçerler. Gerçekten bunu istedikleri için sosyal girişimci olmayı seçerler. Sosyal girişimcilerin bir takım sebeplerden dolayı derin bir tutkuları ve inançları vardır. Bir farklılık, bir değişiklik yaratacak kadar bu fikri önemserler.

Birçok iyi eğitimli, tutkulu, sosyal sorumluluğa sahip insan bu yeteneklerini ödüllendirecek, tatmin edecek bir iş bulamamaktadır. Böyle bir iş bulsalar bile kendilerini tamamlayabilecekleri bir iş tanımı bulmak neredeyse imkansızdır. Hayal ederler ve kendilerine inançları vardır. Doğru seçenekler ve cesaretlendirme yapıldığında gerçekten istedikleri işi yapacaklardır.

Kısaca sosyal girişimciler aslında diğer girişimciler gibidir. Aralarındaki fark; sosyal bir farklılık yaratmak için kendilerini bu işe adayıp adamadıklarıdır.

Nereden başlamalı?

İş, tek bir fikirle başlar. Sizin için önemli olan nedir? Bu konuda ne yapmanız gerekiyor? Tam olarak buradan başlayabilirsiniz. Sizi heyecanlandıran gerçek tutkunuz nedir? Dünyada görmek istediğiniz değişiklik nedir? Sosyal girişimci olarak vizyonunuzu ve dünyadaki değişikliği fark edebilirsiniz.

Sosyal girişimcilik, gerçekten istediğiniz yerde olmadığınızı fark ettiğinizde başlar. Sosyal girişimcilik, aldığınız eğitimin sizi güçlendirmesi ile başlar. Sosyal girişimcilik, dünya çapında neye sahip olmak istediğinize karar verdiğinizde başlar.

Başarılı sosyal girişimciliğin anahtarı, içinizdeki sese kulak vererek kalbinizle beyninizi senkronize edecek yolu bulmakta yatar.

Kimden yardım alabilirsiniz?

Sosyal girişimciliğin en güzel yanı bu işte yalnız olmamaktır. Sosyal girişimcilik çok güçlüdür ve kendi kişisel misyonlarını gerçekleştirmek adına bir sosyal değişim yaratmak için pek çok kişi ya da organizasyon size yardımcı olacaktır.

Echoing Green, dünyanın en büyük problemlerini çözmek adına yeteneğini ve zekasını kullanan kişilere eğitim programları destek olmakta ve bu girişimcilerin tohum aşamasındaki şirketlerini desteklemek amacı ile yatırım sağlamaktadır.

Ashoka, karmaşık sosyal problemleri çözmek ve değişiklik yaratmak isteyen girişimcileri ve bireyleri desteklemektedir.

The Schwab Foundation for Social Entrepreneurs, bölgesel ve global nitelikte sürdürülebilir sosyal, inovatif yönetim modellerini desteklemekte, sosyal girişimcilerin kendi ağlarında görünürlüğünü ve güvenilirliğini arttırmak için çalışmaktadır.

Sosyal girişimciliğe destek olan daha bunun gibi pek çok kuruluş yer almaktadır. Sosyal ve etkin bir değişime kendini adamış girişimcilerin büyümesi, sürdürülebilmesi için finansal destek sağlayan, mentörlük eden birçok kuruluş bulmak mümkündür.

Neden şimdi değil?

Sosyal girişimcilik için bir heyecana ve tutkuya sahipsiniz. Vizyonunuz ve yeteneğiniz var. Neden size verilmiş bu hediyeleri dünyada nasıl bir değişiklik oluşturmak için kullanmıyorsunuz? Neden bir farklılık yaratmıyorsunuz? Ve neden şimdi değil?

Sizi tutan nedir?

 

Kaynak:

The Secret Fire of Social Entrepreneurship