Blog

Sosyal Deney Facebook’un Başına Dert Oldu

Facebook’un Avrupa merkezi İrlanda’da bulunuyor

Dün sizlere Facebook’un kullanıcılar üzerinde sosyal deneyler yaptığını paylaşmıştık. Facebook, bazı kullanıcıların haber kaynağı ekranında göreceği içerikleri manipüle etmiş ve negatif – pozitif içeriklerin kullanıcıları nasıl etkilediğini incelemişti.

Araştırmada 600 binden fazla kullanıcının habersiz olarak yer aldığının duyulması tepki yarattı. Ancak Facebook, kullanıcılardan bu konuyla ilgili özür dileyip, araştırmanın kullanıcı yararına olduğunu savunsa da aslında ortada illegal bir durum yoktu. En azından Amerikan yasaları için.

Ancak İngiltere bu konuda bir adım atmaya karar verdi. Britanya İletişim Komisyonu ve İrlanda Bilgi Gizliliği Koruma Ofisi, Facebook’un bu çalışmalarını araştıracağını duyurdu. Araştırma kullanıcı hakları ve bilgi gizliliği konuları üzerinde yoğunlaşacak. Financial Times’ın haberine göre amaç, bu konuda bir yasal ihlal olup olmadığını tespit etmek. Fakat The Guardian‘ın haberine göre çalışmalar bununla da sınırlı kalmayacak. Bir İngiliz politikacı, The Guardian’a ”Eğer bu konuda bir yasa yoksa bundan sonra olmalı” diyerek bundan sonra böyle araştırmaların gizli yapılmasını engellenmesi gerektiğini söylemiş.

Bakalım Facebook’un 2012 yılında yaptığı bu çalışma başına iş açmaya devam edecek mi?