Blog

Sony VR alanında fiyatıyla fark yaratmayı hedefliyor

Sony, dün bizde gece saatlerine denk gelen ABD’deki basın toplantısıyla PS VR’ın özelliklerini ve fiyatını duyurdu. 399 dolarlık fiyatıyla PS VR rakiplerinden çok daha ucuz. Peki ama VR alanında potansiyeline ulaşması sadece oyunlar yeterli olacak mı?

VR alanındaki büyük heyecan ve umut artık yerini beklentilere bırakıyor. VR geliştiricileri fiyatları ve çıkış tarihlerini açıklarken bizler de gerçek potansiyeli göreceğimiz uygulamalar ve oyunlar için beklemedeyiz. Bu süreçte oluşan tartışmalar ise ikiye ayrılıyor: fiyat ve performans. Kullanıcıların büyük bir bölümü 600-700 dolar seviyesindeki cihaz fiyatlarına ek olarak güçlü bir PC gereksinimi olması sebebiyle VR konseptinin biraz pahalıya çıktığını düşünüyor. VR cihazlarını üreten Oculus, HTC ve Samsung gibi markalar ise performans konusunda farklı düşüncelere sahip. Oculus ‘en iyi performans’ vaadini sunarken HTC ve Samsung ise daha düşük performansı daha ucuz ve pratik şekilde sunduğunu iddia ediyor. Kimin daha geniş bir kitleye ulaşacağının yanında bu iki konu VR’ın genel anlamda başarılı olup olmayacağını belirleyebilir.

PSVR_2

Şimdi Sony de PlayStation VR ile rekabete katılıyor. Dün fiyat konusunda duyuru yapan Sony, 399 dolarlık fiyat etiketiyle rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Ayrıca PS VR, Oculus’un aksine güçlü bir bilgisayara değil bir PlayStation 4’e ihtiyaç duyuyor. Eğer PS4’ünüz yoksa ona da 299 dolar ödeseniz bile toplam maliyet pek fazla yükselmiyor.

Elbette PlayStation ekosistemine VR teknolojisini entegre etmek nispeten daha kolay bir görev gibi görünüyor. Tek cihaz – tek donanım yazılımcıların işini kolaylaştırabileceği gibi hali hazırda bu sistem için çalışan binlerce geliştirici olduğunu da unutmamak gerek.

Ancak sistemi kapalı tutmanın da bazı zararları var. Sonuçta donanım anlamında PS4’ün yapabilecekleriyle sınırlanmış oluyorsunuz ki yeni nesil canavar PC’ler kadar güçlü olmadığı kesin. Ayrıca oyunlar haricinde VR’a özel bazı uygulamalar geliştirirken de PS ekosistemi sınırlayıcı olabilir. Örneğin bir girişimin mimarlara yönelik modellemeleri sergileyeceği bir uygulamayı PlayStation 4 için yazması ticari anlamında çok da cazip olmayabilir.

Yine de şimdilik tüm stratejilerin havada olduğunu söylemek gerek. Hangi stratejinin zamanla başarılı olacağını görmek gerekiyor. Ancak PS VR’ın iyi bir ivme yakalaması mümkün en azından oyun alanında.

PS VR 2016 Ekim’inde piyasada olacak.