Blog

Sonsuza kadar motive kalmak için yaşamınızı değiştirecek 5 öneri

Motivasyon eksikliği sizin oyunda önde olmanızı engeller. Eğer işlerinizi bitirmekte zorlanıyorsanız, neyin siz motive ettiğini ve neyin motivasyonunuzu düşürdüğünü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Olumlu sonuçlar elde etmek için üretkenliğinizi etkileyen çeşitli faktörleri anlamak oldukça önemlidir.

Bu 5 hayat değiştiren tavsiye hayatınızdaki en önemli şeylerin kontrolünü elinize almanız için sizi motive edebilir.

1- Abartılı Zaman Kısaltmasından Kaçınınız

İnsanlar, onlara uzun süreli yarar sağlayacak kararlar vermek yerine, kısa sürede etkisini görebilecekleri kararlar alma eğilimindedirler. Ekonomide bu etki abartılı zaman kısaltması olarak bilinir.

Online Dialog’ta ikna amiri olarak çalışan Bart Schutz, “Yakın zamanda elde edebileceğimiz ödülü, uzun vadede elde edeceğimiz ödüle tercih ederiz.” diyor. Gelecekteki siz daha büyük bir ödül kazanma potansiyeline sahipken, bugünkü siz hemen elde edebileceğiniz ödüllere yönelik kararlar almaya sizi sürükler.

Bir çok insan hemen elde edilen mutluluğun direk olarak kaçırılan fırsatlarla ilişkili olduğunu anlamakta başarısız olur. Örneğin, finans transferleri yatırım amaçlarına ulaşmak için en verimli metotlardan biri olarak değerlendirilse de, yakın zamanda yapılan bir anlaşmaya göre hesap sahiplerinin sadece %21’i bu stratejiyi uygularken, geri kalan 79%’u fonlarını kısa süreli yatırım araçlarıyla değerlendirirler.

Gelecekteki kendiniz için doğru kararları almak adına, elde edilen ödüllere ek değerler koymalısınız. Kasıtlı olarak uzun sürede elde edilen ödülleri destekleyen kararlar almak kendinizi olumlu hissetmenizi ve geleceğe dair parlak görüşleriniz olmasını sağlayacak.

2- Ödül Sistemi Yaratın

Teşvikler mükemmel motivasyon kaynaklarıdır. Aldığınız bir çok karar en az riske sahip potansiyel ödüllere dayalıdır. Şirketler müşterileri ürünlerini almak veya hizmetlerinden yararlanmak için motive etmek amacıyla değer önermeleri yaratırlarken, bu strateji kişisel yaşamınızın her bölümüne uygulanabilir. Amaçlarınıza ulaşmak için geçmeniz gereken her adımı belirleyin ve her kilometre taşını bir ödül ile ilişkilendirin. Her bir adımı tamamladığınızda amacınıza daha da yaklaştığınızdan motivasyonunuzun arttığını fark edeceksiniz.

Sizi amaçlarınıza ulaşmanız için motive etmek üzere özellikle tasarlanmış mobil uygulamalar, üretkenlik yazılımları ve giyilebilir teknolojiler de dahil bir çok araç bulunmaktadır. FitBit’in fitness bantları günlük fiziksel aktiviteniz üzerine kaba taslak oluşturulmuş bir analiz sağlayarak amaçlarınıza ulaşmanız için sizi motive eder. Stickk.com müşteriye özel finansal teşviklerinizi ekleyebileceğiniz, destek için arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz, ilerlemenizi doğrulamak için bir uzman ile bile çalışabileceğiniz  bir hedef sistemi sunar.

Başarılı bir Kickstarter kampanyası olan FLIP BAND, konforlu, bir görev üzerinde çalışırken veya onu tamamladığınızda ters düz edebileceğiniz bir bileklik. Eğer iOS işletim sistemi ile çalışan bir alete sahipsiniz, BioBeats’in geliştirdiği Hear and Now uygulamasını motive edici nefes egzersizlerini çalışmak, stres yönetimi yapmak ve kalp atışlarınızı izlemek için indirebilirsiniz.

3.Yapılacaklar Listenizi Önceliklendirin

Yapılacaklar listesi ancak düzenli olarak bu listeye eklemeler yaptığınızda ve buradaki görevleri bitirdiğinizde işe yarar. Eğer sürekli ajandanıza yapılacak işler ekliyorsanız fakat bunları bitirmek için vakit yaratmıyorsanız, yapılacaklar listeniz yorucu bir hale gelebilir ve bu da üretkenliğinizi düşürecektir.  Tamamlamanız gerekenler listesini güncellemeyi bir rutin haline getirirseniz, bu alışkanlık amaçlarınıza ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Başkan Dwight D. Eisenhower, Eisenhower Matrisi olarak bilinen yöntem ile çalışırdı. Bu 4’e 4’lük matris, yapılacaklar listenizi önem ve aciliyetlerine göre önceliklendirir. David Allen’ın modern üretkenlik methodolojisi, Getting Things Done veya GTD, kaosa düzen getirmeyi amaçlar ve görev yönetiminde sıkça kullanılır.

Eğer görev listesinin basit olmasını arzu ediyorsanız, Any.Do uygulaması ve Microsoft Outlook’un Tasks paneli gibi bir çok üretkenlik yazılımını kullanabilirsiniz.

4. İş Gününüze Bir Gece Önceden Başlayın

Sabahlar genellikle motivasyonunuzun en büyük düşmanıdır. Sabahları günlük iş listenizle boğuşmak yerine, işlerinizi önceliklendirmeye bir gece öncesinden başlayın ve ertesi gün yapacaklarınıza kendinizi alıştırmaya başlayın. WorkAwesome’a göre, eğer bir gün önceden yapmanız gerekenleri listelediyseniz sabahları daha motive olursunuz.

Bir sonraki iş gününüze hazırlanmak görev listenizi organize etmekten daha fazlasını içeriyor. Çalışma ortamınızdan gereksiz eşyaları kaldırmak daha davetkar bir atmosfer yaratıyor ve tamamlamanız gereken işe daha çok odaklanmanızı sağlıyor. Aslında, bir çok iş yeri pozitif enerji akışını sağlamak için eşyaları düzenleme sanatı olan Feng Shui’yi çalışanlarının üretkenliklerini arttırmak için kullanıyor.

5.  Beyninizi Besinlerle Canlandırın

Sağlıklı bir yemek alışkanlığının sağlıklı hayat tarzı için önemli olduğu bir sır değil. Eğer işlerinizi bitirmek için gereken enerjiyi bulmakta zorlanıyorsanız, besinlerinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bazı besinler beyin fonksiyonlarını arttırma özellikleri ile bilinirler, beyin fonksiyonlarınızın artması ise motivasyonunuzu yükseltecektir. Havuç, siyah çikolata, çekirdek ve kuruyemişler kavrama seviyenizi arttırır.

Havuçların gözleriniz için yararlıyken aynı zamanda içerdiği yüksek oranda luteolin ile de beyin yıpranmasını azaltır ve hafızanızı güçlendirir. NeuroRegulaton tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, siyah çikolata odaklanmanızı arttırır.

Balıklarda bulunan omega-3s ise yaşlı bireylerde kavrama azalmasındaki düşme ile ilişkilidir. Çekirdekler ve kuruyemişler, özellikle ceviz, hafızayı güçlendirmesi, ruh halinizi stabilize etmesi ve kan basıncını bağlı stresi azaltması ile bilinir.

Hayat boyu sürecek başarı yaratmak yüksek motivasyon gerektirir. Herkes bir noktada motivasyonunu kaybeder, özellikle de işyerinde. İşverenler motivasyon ve ilerlemenin artacağı olumlu bir iş ortamı yaratmak için bu stratejileri kullanabilirler. Bu taktikleri günlük yaşamınızda uygulamak motivasyonunuzu arttıracak ve uzun süreli amaçlarınıza sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kaynak