Blog

Son yatırım turuyla Spotify’ın değeri 8,5 milyar dolara ulaştı

Spotify, tamamladığı son yatırım turuyla değerini 8 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı. The Wall Street Journal, dijital müzik platformunun 8,53 milyar dolar değerleme ile toplam 526 milyon dolar yatırım aldığını geçti.

Yatırımın 115 milyon dolarlık bölümü İskandinav telekom devi TeliaSonera’dan gelirken, firma Spotify’ın yüzde 1,4 hissesine sahip oldu. Gelen bilgilere göre, ikili arasındaki işbirliği bununla sınırlı kalmayacak ve önümüzdeki dönemde gelişecek.

Turkcell’in kurucu ortaklarından ve yüzde 38’inin sahibi TeliaSonera, ilk günlerinden bu yana Spotify’yı destekliyor. 2013 yılından beri TeliaSonera yönetim kurulunda yer alan Martin Lorentzon, aynı zamanda Spotify’ın yönetim kurulu başkanlığını üstleniyor. TeliaSonera, Spotify’ya medya dağıtımı, müşteri geri bildirimi, veri analitiği ve reklam alanlarında da destek verecek.

Spotify, bu yatıırm turunda TeliaSonera’nın yanı sıra Goldman Sachs, Abu Dhabi Devlet Fonu, Halycon Asset Management, GSB Capital ve İngiltere ile Kanada’dan yatırım topladı.

Kısa süre önce video, podcast ve haber içeriklerini de bünyesine katan Spotify, Apple’ın uzun zamandır beklenen müzik servisi Apple Music ile rekabete girmeden önce aldığı yatırımla elini güçlendirdi. Yatırım turunun sonuçlarının Apple Music tanıtımının hemen ardından gerçekleşmesi ise Spotify’ın Apple’a yanıtı olarak yorumlandı.