Blog

Son 2 Yılda Şirketlerin %78 ‘i Veri Kaybı Yaşamış

Son olarak “Heartbleed” açığıyla birlikte yeniden gündeme gelen veri güvenliği, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük düşmanı. Yapılan araştırmalara göre son 2 yılda şirketlerin %78’i bir şekilde veri kaybı yaşadı. Büyük veri kaybı yaşayan küçük işletmelerin %72’si ise iflas etmiş.

Veri güvenliği, genellikle büyük şirketlerin yaşadığı problemlerle gündem oluyor. Birkaç yıl Sony’nin PSN konusunda yaşadıkları, son olarak Amerika’da Target’in başına gelenler en güncel örneklerden. Fakat veri güvenliği küçük ve orta ölçekli işletmeler için çok daha hayati. Zira büyük bir veri kaybı şirketin sonunu getirebiliyor.

Aşağıda Imprima‘nın hazırladığı infografiği görebilirsiniz. Bu infografik, birçok farklı kaynaktan alınan bilgiler ışığında hazırlanmış ve son 2 yılda veri güvenliği konusunda yaşananları resmediyor. Açıkçası tablo, veri güvenliğinin sanılandan daha ciddi bir problem olduğunu gösteriyor. Zira büyük şirketler bir yana, her yıl küçük şirketlerin veri kaybı sonrası internet korsanlarına kaptırdığı değerin 1 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Üstelik bu konu her yerde konuşuluyor olsa da şirketin %78’i son 2 yılda çeşitli sebeplerle veri kaybı yaşamış.

Veri kaybının önemli sebepleri arasında hacker saldırıları var. Fakat önemli sebeplerden biri de veri yedeklemesi yapılmaması. İnfografiğe göre küçük ve orta ölçekli işletmelerin %60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Dış kaynaklı veri kaybında ise kaybedilen verinin %36’sı müşteri bilgileri oluyor. Bu da çok büyük maddi kayıplar ve kullanıcı davaları demek.

Veri güvenliği bundan sonraki dönemde en önemli konulardan biri olmaya devam edecek. Özellikle bulut hizmetlerinin artması bu konuya önemli etki edecek gibi görünüyor. Bulut konusundaki güvenlik endişeleri aşılabilirse küçük ve orta ölçekli işletmeler daha uygun maliyetle daha güvenli sistemlere sahip olabilir. Fakat hacker’lar da boş durmayacaktır. Onlar da bulut sistemlerinden veri çalmak için çalışacaklar.

*Araştırma Avrupa ve Amerika’daki şirketleri kapsıyor

 

Mashable