Blog

Snapchat reklam verenler için TV’ye alternatif olmak istiyor

Snapchat’e yüklenen fotoğraf ve videolar birkaç saniye sonra silinmeleri ile ünlü fakat kullanıcılar buna rağmen her gün uygulamada yarım saat geçirmekten keyif alıyor.

Daha önce birçok dev internet şirketinin milyar dolarlık satın alma tekliflerini geri çeviren girişim, şimdilerde büyük bir sıçrama yapmayı planlıyor. Firma kullanıcılarına uygulama içinde olabildiğince fazla vakit geçirtmeye çalışarak, büyük firmaların TV’ye harcadığı reklam bütçesinden pay çalmak istiyor.

BusinessInsider’ın aldığı ve firma tarafından doğrulanan bilgilere göre, Snapchat reklam verenlere günlük aktif kullanıcı sayısının 100 milyonu geçtiğini ve bu kitlenin her gün sosyal ağda 25-30 dakika arasında vakit geçirdiğini söylüyor. Snapchat’e her gün giren kullanıcıların yüzde 60’ı yeni içerik üretiyor, fotoğraf gönderiyor veya arkadaşlarıyla iletişim kuruyor.

Snapchat’in isteği ile Nielsen tarafıdan gerçekleştirilen ve firmanın reklam dosyasında da kullanılan verilere göre, sosyal ağ ABD’de yaşayan 18-34 yaş arası kişilerin yüzde 41’ine ulaşıyor. Aynı araştırma, ABD’deki en popüler 15 TV kanalının aynı kitlenin yalnızca yüzde 6’sına ulaşabildiğinin altını çiziyor.

Snapchat, belli bir süre sonra silinen içerikleri, çılgın filtreleri ve bünyesinde üretilen içerikleri ile yeni nesil için ilgi çekici bir sosyal ağ olmayı başardı.

Kitlesinin TV’den uzak olduğunu göstererek büyük markalardan para almak isteyen Snapchat, TV reklamlarının ölçüm metoduna çok benzer bir ölçümlemeyi de devreye soktu. Geride kalan şubat ayında Nielsen ile anlaşma yapan Snapchat, bu sayede markalara reklamlarının tüketimine dair anlık detaylı veriler sunabiliyor.