Blog

Snapchat Facebook’un 3 Milyar Dolarlık Teklifini Neden Reddetti?

Twitter ve Facebook gibi platformlar 10 yıl içerisinde bugün olduğu kadar popüler olacak mı? Peki Instagram ya da Snapchat gibi yalnızca mobil ortamdaki uygulamalar ne olacak? 2023’te hala bugün olduğu gibi evcil hayvanımızla ya da ortak arkadaşlarımızla birlikte çekindiğimiz fotoğrafları olacak mıyız?

Eğer bunların aynı şekilde devam edeceğine dair güçlü bir inancınız varsa böyle bir teklifi kabul edebilir ya da reddedebilirsiniz. Bugünün popüler sosyal medya şirketlerinin gelecekte de gençler tarafından aynı düzeyde ilgi göreceğini varsaymak oldukça riskli bir durumdur. Hele ki Facebook’un geçtiğimiz ay yayınladığı son dönem raporunda açıkladığı gelirine genç kullanıcıların artık daha az katkıda bulunduğunu düşünürsek…

Snapchat’in motivasyonu bir sosyal medya devinin kendisini satın almak istemesinde yatıyor. Neden California dışında bir sahil evinde büyüyen üç yıllık Snapchat’i 3 milyar dolara satın almak istesin ki? Bu sorunun cevabı belki de Zuckerberg’in Facebook’unun artık gençlerin ilgisini kaybetmesi olabilir mi?

Jenna Wortham’ın NYTimes makalesine göre Snapchat’in bu teklifi reddetmesinin sebebi Snapchat’in anti-Facebook taraftarı risk sermayesi yatırımcılarından bu teklifin çok daha üstünde yatırım alacak olması ki bu olay Instagram ve Twitter için bu yönde gelişmişti.

Eğer Snapchat’e yapılan yatırımlar, kullanıcıların aynı sosyal medya platformunu aşırı kullanmasından yorulacağı fikrine dayanıyorsa ve kullanıcı kabul eğrisinin astronomik bir büyüme göstermesinin çekiciliğinden kaynaklanıyorsa- ki geçtiğimiz haziran ayında günlük 200 milyon snapse ulaşan Snapchat’in eylül ayında 350 milyonu aşmıştır- bu teklifin reddedilmesi yerinde bir karar olabilir. Ne de olsa uzun zamandır böyle bir genç sosyal medya platformunun milyonlarca genç tarafından akın ediliyor olması bu tezi destekler niteliktedir.

Yine de 23 yaşındaki CEO’nun henüz hiç gelir elde etmemiş 3 yıllık şirketi için yapılan 3 milyar dolarlık teklifi reddetmesi teknoloji dünyasında tam bir çılgınlık olarak görülüyor.

Snapchat’in yatırımcıları ve yöneticileri bu teklifi reddederken neyi düşünüyor olabilir? Servisi kullanıcıların tavan yaptığı ana kadar tutup sonra satmayı mı planlıyorlar? Şansı oldukça ihtimal dışı görünüyor. İstatistiklere bakacak olursak kullanıcılarının mesaj göndermesine olanak sağlayan Snapchat benzeri uygulamalar doğası gereği kısa ömürlüdür ve Snapchat bu teklifi reddederek bunu kanıtlama peşindedir.

 

Kaynak

The ephemeral nature of Snapchat — or, why the startup was crazy to reject Facebook’s $3B offer