Blog

Snapchat CEO’su “Neden satmadın?” sorusuna yanıt verdi

Snapchat günümüzde özellikle belirli yaş grupları arasında çok popüler bir mesajlaşma uygulaması olsa da birkaç yıl önce adını henüz duyurmamıştı. Her şeyi değiştiren Facebook’un Snapchat’e yaptığı milyar dolarlık teklif oldu.

Snapchat ekibi bu teklifi reddedince aniden sadece startup ekosisteminde değil tüm dünyada ünlü hale geliverdi. Snapchat bugün 100 milyon aktif kullanıcısıyla satmama kararının doğru olduğunu kanıtlama yoluna ilerliyor. Ancak o dönem bu kararın neden alındığına dair pek fazla açıklama yapılmamıştı. Geçtiğimiz günlerde bir üniversitenin mezuniyet törenlerine konuşmacı olarak davet edilen Snapchat CEO’su Evan Spiegel, çok merak edilen “neden satmadı” sorusuna da yanıt vermiş.

University of Southern California – Marshall School of Business’ta konuşan Evan Spiegel, Snapchat’i Facebook’a satmamasının temel sebebini “sahip olma ve isim yapma duygularının ağır basması” şeklinde açıklıyor. Çoğunlukla milenyum neslinde “kibir” ve “isim yapma” isteği olduğuna vurgu yapan Spiegel, “Biz de aynı şeyleri arzuluyoruz çünkü bu bizim içerisine doğduğumuz dünyanın ta kendisi. Bunu yaratanlar bizleriz” diyerek bir anlamda hakkındaki eleştirilere yanıt vermiş.

Evan Spiegel ayrıca Facebook’un yaptığı teklif sonrası kendi işinin değerini daha iyi anladığını şu sözlerle dile getirmiş;

“Neden satmadın? sorusunu çok sık duyuyordum. Herkes platformun henüz para bile kazanmadığını, geçici bir trend olabileceğini düşünüyordu. Satıp bir yat almamı ve keyfime bakmamı söylediler. Ama önemli bir şeyler yaptığınızı anlamanın en hızlı yolu birinin yaptığınız şey için size çok fazla para teklif etmesidir. Bunu şimdi daha iyi anlıyorum”

Genç CEO son olarak her insanın mutlaka hata yapacağını ve önemli olanın özür dileyip yola devam etmek olduğunu söylemiş. Bu konuyu dile getirmese de Spiegel’in basına sızan ve kadınlara hakaret sayılabilecek ifadeler için eski e-postalarından bahsettiğini anlamak güç değil; “Mutlaka hata yapacaksınız. Ben de şimdiye kadar tonlarca hata yaptım. Bazıları direkt insanların gözü önünde yaşandı ve çok can sıkıcıydı. Ancak zamanla her şey yoluna giriyor. Önemli olan hatanızı anlayıp özür dilemek ve kendinizi affettirmek”

Evan Spiegel’in tüm konuşmasını aşağıda okuyabilirsiniz;

2015 USC Marshall Undergraduate Commencement Address

Elbette Evan Spiegel’in bu sözleri Pozitron ve Yemek Sepeti gibi Türkiye’nin önemli ve büyük girişimlerinin yabancı şirketlere satılmasına getirilen eleştirileri destekler nitelikte görülebilir. Ancak bu noktada kabul etmek gerekiyor ki Türkiye’deki girişimlerin erişebileceği ekonomik imkanlar gelişmiş ülkelerdeki girişimlere kıyasla oldukça geride. Burada örnek olarak İsrail ve Türkiye’de yatırımlara harcanan miktarı kıyaslayabiliriz. Yemek Sepeti ve Pozitron gibi girişimler bölge ülkelere açılmış olsalar bile bir noktadan sonra yabancı rakipleriyle ekonomik anlamda baş edemez noktaya geldiler. Bu son zamanlarda sıkça duyduğumuz “Türkiye’ye daha fazla capital gelmesi gerekiyor” söyleminin de çıkış noktası. Başarılı girişimler çıktıkça, satıldıkça, ekonomik güce sahip ortaklar buldukça Türkiye’de girişimcilik ekosistemine giren “capital” de artmış oluyor. Yani satmak, her zaman “kaybetmek” sayılmamalı.

Turkey_vs_Israel

Slide Revo Capital sunumundan alınmıştır.