Blog

Snapchat 2014’ü yatırım alarak kapattı

Snapchat’i hep Facebook’un teklifini reddedişiyle hatırlıyoruz ama Snapchat kendi imparatorluğunu kurmak yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Snapchat, 2014’ü sessiz sedasız bir şekilde tamamladığı yatırım süreciyle bitirmiş. Şirket, bir grup yatırımcıdan 485 milyon dolarlık bir yatırım aldığını duyurdu. Yatırım sürecine toplamda 23 yatırımcı katılmış ama isimleri açıklanmadı. Söylentilere göre Yahoo yatırımcılardan biri olmuş. Ayrıca Sony Entertainment CEO Michael Lynton da süreçte aktif rol almış. Nitekim Sony’den sızdırılan bilgilerde de Lynton ve Snapchat CEO’su Evan Spiegel arasında geçen konuşmalar olduğu belirtilmişti.

Bloomberg‘e göre bu yatırımla birlikte Snapchat’in değeri 10 milyar dolara yükselmiş. TechCrunch ise şirketin değerinin 20 milyar dolara yaklaştığını iddia ediyor.

Buna rağmen Snapchat şimdilik agresif büyüme planlarından bahsetmiyor. Zira şirketin sunucu giderleri ve vergi ödemelerinin her ay milyonlarca dolar tuttuğu belirtiliyor. Yatırım sürecinde elde edilen para Snapchat’in bütçe yönetimini daha rahat yönetmesini sağlayacak.

Tanıtım ve yeni özelliklere çok büyük bütçeler harcamasa da Snapchat’ın kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Verilere göre Snapchat’in aylık aktif kullanıcı sayısı 200 milyonu aşmış durumda. Üstelik uygulama hızlı bir şekilde yeni kullanıcı kazanmaya da devam ediyor. Zira geçen ağustos ayında aylık aktif kullanıcı sayısının 100 milyon olduğu açıklanmıştı.