Blog

Sizle ilk milyonunuz arasında duran 5 hata

7 haneli online işler kurmak 10 veya hatta 5 yıl önce imkansız olsa da, teknoloji global olarak geliştiğinden şu an her zaman olduğundan daha fazla 7 haneli servete sahip olan kişi bulunuyor.  Milyoner hanelerin toplam sayısı 2013 te 9.6 milyona ulaşmışken, 2015’te 10.2 milyonu geçti. Teknoloji, kaynaklar, mentörlük, araştırma ve ulaşılabilir bilgi sayesinde milyoner olmak geçmişte olduğundan çok daha mümkün.

Neden? Öğrenme birçok kişi için problem değil ve her zamandakinden daha çok bilgiye ulaşabildiğimiz için bilgi eksikliği de kesinlikle artık bir sorun olmaktan çıktı. Durum, gerçek farkındalık ve doğru bilgi üzerine yapılan tutarlı çalışma eksikliğinin, tutarsız uygulama ile birleşiminden kaynaklanır. Sadece dinlediğiniz bir şeyi daha sonradan hatırlamazsınız. Bu düşünce ve stratejileri, tutarlı bir pratik haline getirmeli, alışkanlığa dönüşene kadar tekrar etmelisiniz. Anahtar düşünceleri özetlemeli, perspektifinizi keskinleştirmeli ve sonrasında daha akıllıca aksiyonlar almalısınız. Çoğunluğun neden 7 haneli gelirlere ulaşmayacağının birçok nedeni vardır, ama gelin ilk 5 e bakalım:

  • Birçoğu mükemmeliğe odaklanır, denemeye değil.

Mükemmelliği aramak bana geçen yıllarda $100,000’dan fazla kaybettirdi. Bir milyoner, 8 farklı denemeyi mükemmelliğe odaklanmadan gerçekleştirip test edene kadar, birçok insan piyasaya bile açılmadı. Belki onların denediklerinin yalnızca ikisi çalıştı ve karlı olarak görüldü. Önemli olan, onlar mükemmelik arayışına odaklanmayıp, deneme duygusuyla hareket ettiler.

Bütün çılgın fikirlerinizi test edin. Ne kadar çılgın olurlarsa olsunlar, onları deneyin. Hangisinin çalıştığını bulun ve ardından ne kadar verimli olduklarını optimize etmeye çalışın. Bu düşüncenin bütün varyasyonlarını test edin. Hangi varyasyonun en iyi çalıştığını bulun. Düşünceler uygulanana ve kanıtlanana kadar herhangi bir değerleri yoktur.

  • Çok azı baştan sona etraflıca düşünür.

“Barışta ne kadar terlersen, savaşta o kadar az yaralanırsın.”

Girişimciler için kaçırılan en büyük fırsatlardan bir tanesi istedikleri için hazır olmama veya istediklerini önceden belirlememektir. Gerçekten üreten insanlar, neyin peşinde olduklarını ve sonucunu bilirler. Bunu oldukça açık şekilde devam ettirirler. Bu farkındalık ile silahlanarak, büyük hedefleri küçük ve işlenebilir, hatta bir iki sayfalık uygulama planı haline sokabilecekleri stepler haline bölerler. Yaptığınız her şeyde planlı olursanız riski azaltarak, daha bilinçli kararlar alabilirsiniz.

Taktiklerinizi planlamadan önce uzun sureli stratejilerinizi planlayın. Strateji, planınızın nereye gittiğini, kim olmak istediğinizi ve hangi tip müşterileri çekmek istediğinizi gösterir. Taktikler, bütün stratejilerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi gösterir. Şu iki testi geçemezse, gerçek bir stratejiye sahip değilsiniz demektir: yapmayı planladığınız şey, varolan ve potansiyel müşterileriniz için gerçekten önemli mi? ve ikinci olarak sizi rakiplerinizden nasıl farklı kılacak?

  • Ekip Ekip Ekip..

Başkalarının iyi bir şeyler yapmasını veya sizden daha iyisini başarmalarını sağlamak liderliğin en zor yanlarından biridir. Ama işinizi 6 haneli rakamları geçecek kadar büyütmek istiyorsanız, kesinlikle bunu yapmanız gerekmektedir. Stratejik olarak görevlendirmeden ve bir takım kurmadan önce kim olduğunuzu ve neyin sizin için önemli olduğunu anlamanız gerekir. Bir kere en önemli değerlerinizi belirleyince, onları yazıya dökün ve şirket standartları dahilinde onları hayata geçirin. Bu değerleri düzenli olarak sistematize edin ve benimseyin.

Takımınız değer odaklı olmalıdır. Eğer biri sizin %80’iniz kadar bir işi iyi yapıyorsa, bunu yapmaya devam etmelidir. Bir görevlendirme yaptığınızda, işe atadığınız insanın açık ve belirli bir role sahip olduğundan emin olun. Birçok girişimci çok hızlı işe alım yapar ve çok yavaş işten çıkarır. Durum bunun tam tersi olmalıdır. İşe yavaş alın, fakat hızlı bir şekilde işten çıkarın.

  • Birçoğu yanlış ticaret yapar.

Milyonerler zamanı parayla takas ettiklerinde, hiçbir zaman zengin olamayacaklarının farkındadırlar. Bu, işe yeni başladığınızda bir süre için kabul edilebilir bir durumdur, fakat bir noktada sınıflandırma ve borçlanmaya odaklanmalısınız. Eğer 7 haneli rakamlara ulaşmak için zamanı para ile takas ediyorsanız boşuna savaşıyorsunuz demektir. Sizi sadece 6 rakamlı yapabilecek taktiklerle 7 haneli rakamlara ulaşamazsınız.

Borçlanmanın gücüne ve zamanı para ile takas etmeden nasıl tutarlı bir gelir yaratabileceğinize odaklanın. Yatırım amaçlı gayrimenkuller, üyelik siteleri, melek yatırımcılar, online şirketler grubu kurmak, ortaklık, satış ortaklığı, değişik programlar gibi birçok olasılık vardır. Zamanınızı nasıl maximize edebileceğinizi analiz etmek için gerçekten kafa yorun. Eğer zamanı para ile takas ederseniz bunun akıllıca bir iş olmadığından 100% emin olabilirsiniz. Eğer daha fazla para kazanmak istiyorsanız, daha değerli olun. Bu kadar basit. Borçlanmanın ve işlerini ölçeklendirmenin değerini anlayan girişimciler, piyasaya rakiplerinden daha fazla değer kazandırarak milyoner olurlar.

  • Birçoğu müşteri odaklı olmak yerine ego odaklıdır.

“Neyin üzerinde çalışılmaya değer olduğuna nasıl karar veririz? Ben bunu diş fırçası testi olarak adlandırmak istiyorum: Müşterilerimiz bizim kadar sık diş fırçalarını kullanıyorlar mı? Günde 2 kere olduğunu tahmin ediyorum. Gmail ve Youtube‘u günde 2 kereden fazla kullanıyoruz. Kesinlikle inanılmazlar.”  Larry Page, CEO Google

İnsanlar, işinizin onlar için ne yapabildiğini önemser. Birçok girişimci deneyimlerini ve uzmanlıklarını satmaya çalışır. İnsanların, onların bilip başkalarının bilmedikleri şeyler için onlara para ödemek istediklerine inanırlar. Müşteriler bir çözüm, yani problemleri ve istekleri için bir sonuç satın almak isterler. Sonuç isterler. Onlar problemlerini çözmek ve muzdarip oldukları konudan dolayı çektikleri acıyı azaltmak isterler. Sizi önemsemezler.

Gerçekten müşterilerinizin istediklerini derinlemesine anlıyor musunuz? 7 haneli değere sahip olanlar, bu konu üzerine saplantılı bir şekilde odaklanmışlardır. Piyasanın cevap verme olasılığının farkında olmalısınız çünkü daha önce var olmayan bir şey istiyorsunuz. Bu onlarla alakalı, sizinle değil. Müşterileriniz pazarlama dahileridir, bu nedenle gerekli özeni gösterdiğinize emin olun. Onlarla anket yapma veya ihtiyaçları, ne istedikleri, tutkuları, endişeleri üzerine konuşmak için yollar bulun. Müşteriler, bağlanma sürecinde eğlenceli ve kişisel bir macera yaşamak isterler. Bunu onlara sağlıyor musunuz?

Dünyadaki en zengin insanların düşünce tarzlarını kavramak için birçok olanağa sahip oldum. Onlardan öğrenebileceğimiz, hiçbir çağa ait olmayan birçok ders var. Basit bir cümle veya alıntı sizin için oyunu değiştirebilir. Düşünme biçiminizi, aksiyonlarınızı ve stratejinizi yeni vizyonunuza göre ayarlayın.

Son olarak, yukarıdaki taktikleri eksiksiz uygulayın ve uzun mesafede onları benimsediğinizden emin olun. Kısa bir zamanda 7 haneli iş için beklentilerinizin daha belirgin hale geldiğini göreceksiniz.

Kaynak