Blog

Silikon Vadisi’nin yükselen yatırımcısı: Aydın Şenkut

Girişimcilik ekosistemi ‘unicorn’ terimi oldukça popüler ve bu tabiri değerlemesi 1 milyar doların üzerine çıkan girişimler için kullanıyor. Ancak girişimler büyür ve gelişirken elbette onların ayrılmaz bir parçası olan yatırımcılar da büyüyor. Dolayısıyla herkes girişimler arasında bir sonraki unicorn’u ararken yatırımcı dünyası da bir yandan doğru kararları verecek VC yöneticilerini arıyor.

Bu başarılı VC yöneticilerinin adlarını pek sık duymuyoruz. Bireysel yatırımcılar arasında bile aslında herkesin tanıdığı isimlerin sayısı oldukça azdır; Hasan Aslanoba, Marc Andressen ve Ben Horowitz, Dave McClure vb. Son yıllarda Silikon Vadisi’nde bir Türk’ün ismi de ön plana çıkıyor.

Söz konusu isim Aydın Şenkut. 2013 yılında yılın melek yatırımcısı seçilen Şenkut, şimdilerde kendi kurduğu Felicis Ventures’ın başarısıyla dikkat çekiyor. 1980’lerin sonunda İstanbul’dan üniversite için Amerika’ya giden Şenkut, o günden beri Amerika’da yaşıyor. Google’ın ilk çalışanlarından biri olarak sahip olduğu hisseleri satarak kendi girişim sermayesini kuran Şenkut, Felicis Ventures isimli şirketini 4 milyon dolardan 120 milyon dolara ulaştırmayı başarmış. Bunu yaparken 150 girişime yatırım yapmış ve 55’inden çıkmış. Elbette bu çıkışların birçoğu kârlı çıkışlar olmuş. Hatta girişimlerden 3 tanesi halka arz edilmiş.

Aydın Şenkut, başarı hikayesini 20 Minute VC isimli programda anlatmış. Programın podcast’ini bu linkten dinleyebilirsiniz.