Blog

Silikon Vadisi gelişmekte olan ülkelerin dertlerini ne kadar anlayabiliyor?

Günümüzde girişimcilik dendiğinde akla gelen ilk yer Silikon Vadisi oluyor. Bu yersiz bir durum da değil; geçmişte olduğu gibi bugünün en başarılı girişimlerinin büyük çoğunluğu oradan çıkıp dünyaya yayılıyor. Ayrıca girişimler için en fazla yatırım da oradan çıkıyor. Ancak söz konusu dünyanın sorunlarını çözmek olduğunda, Silikon Vadisi’nin gelişmekte olan ülkeleri ne kadar iyi anladığı tartışmalı bir konu.

Gelişmekte olan ülkeler neden önemli; çünkü artık doyuma yaklaşan pazarların yanında önümüzdeki 5 yılda akıllı telefon kullanıcıları arasına yeni katılacak 2.5 milyar kullanıcının %80’i o ülkelerden gelecek. Dolayısıyla müthiş bir büyüme alanı ortaya çıkıyor. Silikon Vadisi’nin bu büyümeden büyük bir pay almak istediğine hiç şüphe yok. Ancak Uber’in karşısına çıkan yerel rakipler gösteriyor ki, Silikon Vadisi’nin ortamından çıkıp Pakistan, Hindistan gibi ülkelere giden girişimler pek de başarılı olamıyorlar.

Dolayısıyla Orta Doğu ve Asya ülkelerinin yanında hiç şüphesiz Türkiye gibi ülkelerden çıkacak girişimler bu coğrafyanın sorunlarını çözmek konusunda bir başlangıç avantajına sahip olabilir.

Hollandalı bir yatırım organizasyonu olan Naspers’tan Sebastiaan Vaessen, bu konuyla ilgili güzel bir makale kaleme almış. ”Tepelerin ardı: Silikon Vadisi’nin göremedikleri” başlıklı yazıdan kısa bir özeti sizlere yukarıda verdik. Bu linkten de devamını okumanızı tavsiye ederiz.