Blog

Şiddetli protestolar Uber Fransa yöneticilerini tutuklattı

Fransız taksi sürücülerinin şiddetli protestolarının ardından, Uber Fransa’daki yasallık mücadelesinde büyük bir darbe aldı. Aralarında Uber Fransa CEO’su Thibaud Simphal ve Paris’te bulunan Uber Avrupa Genel Müdürü Pierre-Dimitri Gore-Coty göz altına alındı ve ardından tutuklandı.

Paris bölge savcılığı, tutuklamaların ‘yasadışı taksicilik faaliyeti’ gerekçesiyle yapıldığını duyurdu. Şirketin soruşturma sırasında istenen bazı dijital dokümanları eksik verdiği de savcılığın iddiaları arasında.

Uber, Fransa’da eşi görülmemiş bir protestoya maruz kaldı. Bir hafta süren protestolarda yer yer şiddet eylemleri de gerçekleşti. Yakılan ve devrilen Uber otomobilleri, taksiciler tarafından kapatılan köprü yolları tansiyonun bir hayli yükselmesine sebep olmuşken, Uber faaliyetlerini durdurmayacağını ve yasallık mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı. Fransa İçişleri Bakanlığı ise protesto eylemlerinin büyümesi üzerine ekonomik taşıma servisi UberPOP’u yasaklama kararı aldı.

Uber, Fransa’da verdiği yasal olma mücadelesinde büyük bir darbe almışken, şimdi hem sürücülerin hem de yolcuların güvenliğini sağlamak, öte yandan da tutuklanan yöneticilerinin akıbeti hakkında endişeleniyor.