Blog

Seul, Uber’i Yasaklayıp Kendi Taksi Uygulamasını Sunuyor

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Uber’in yasaklanmasına karar verildi. Şehir yönetimi, lokasyon tabanlı taksi çağırma hizmeti için kendi uygulamasını geliştireceğini duyurdu.

Uber, iki ileri bir geri yoluna devam ediyor. Güney Kore’nin Seul kentinde Uber Black servisiyle hizmet sunan şirket, tıpkı Avrupa’daki gibi tepkilerle karşılaştı. Uber Black, lüks otomobiller ve özel şöförler sunan bir servis olmasına rağmen Seul şehir yönetimi, onun geleneksel taksiler için zararlı olduğunu düşünerek harekete geçmiş.

Seul şehir yönetimi, bundan böyle Uber’in faaliyetlerine izin vermeyecek. Uber’in geleneksel taksiler için risk teşkil ettiğine hükmeden yönetim, bununla birlikte Uber araçlarının ve sürücülerinin taksiciler gibi güvenlik kontrollerine girmedikleri için riskli olduğuna karar vermiş. Uber, bazı ülkelerde klasik taksicilere benzeyen ancak taksi plakası ya da lisansı taşımayan servislere de sahip fakat Seul’un yasakladığı servis oldukça üst seviye. Belki de Seul, Uber’in gelecekte diğer hizmetleri de devreye alacağını düşünerek erken bir önlem almış.

Ancak Seul, Uber’in tümüyle yanlış yaptığını düşünmüyor olsa gerek. Çünkü yakında bir uygulama ile taksicilere Uber benzeri bir hizmet sunma imkanı tanıyacaklar. Uygulama, lokasyon tabanlı çalışarak kullanılara uygulama üzerinden taksi çağırma imkanı verecek. Tıpkı ülkemizdeki BiTaksi gibi.

Elbette Uber, bu durumdan pek hoşnut değil. Uber’den yapılan açıklamada Seul yönetiminin gerici bir tavır sergilediği ve paylaşım ekonomisini desteklemediği için eleştirmiş.

Kaynak