Blog

Seri B Yatırımı Neden Genellikle En Zorudur?

Diyelim ki 4 yıl önce bir şirket kurdunuz, 1 milyon dolar tohum yatırımı ve 5 milyon dolar Seri A yatırımı aldınız. Kurumsal büyüme için en iyi yolları araştırıyorsunuz ve tünelin ucunda Seri B yatırımı göründü.

Seri B zordur çünkü şirkete olan inançsızlık gider ve yerini soğuk, bakılması zor bir süreç ve kilometre taşlarına bırakır. Seri B lastiğin yolla karşılaştığı andır, verilen sözlerin rakamlarla ve iz düşümlerle karşılanması gerekir. Seri B şirketinizin gerçek büyümesi başlamadan önce yatırımcının mülkiyetini arttırdığı turdur. Seri B büyümeden önceki sevilmeyen yavaş ilerlemedir. Girişim şirketinin gelişme fazlarındaki en belirsiz durumdur.

Tohum yatırımı vizyona, slaytlara, prototipe ve takıma bakılarak yapılır.

Seri A ise umutların yükseldiği turdur. Ürünün geliştirildiği, erken gelişme gösterilen ve dünyanın sizin istiridyenizde olduğu en kutsal dönemdir. Ürün piyasaya sürülür, ürünün erken kullanıcıları ortaya çıkar ve gelecek parlak görünür.

Seri B yatırımında en geçerli koşul yatırımcının güvenini aşılama yeteneğinizdir. Seri B yatırımı yapmaya karar veren yatırımcı tüm mühendislik takımını ateşlemeye, büyümeyi sağlayacak kurumsal takımı işe almaya başlayacak demektir. Bu karar genellikle bir şirketi daha kırılgan yapar. Eğer şirketinizin gelir rakamları düşükse, süreçte birçok kritik yer varsa ve yapılan plan elde edilen düşük rakamlara rağmen yüksek bir gelir elde etme senaryosuna dayanıyorsa Seri B yatırımı daha da zorlaşır. Çünkü planınızda elle tutulur hiçbir bahane yok demektir.

Yatırımcıların çoğu Seri B turunu sevmez. Bu yüzden daha ucuz ve riskli olan Seri A ya da büyümenin olduğu – borç ödemek anlamına da gelse – Seri C yatırımını tercih ederler.

Bir girişim için referans olarak kullanılan 3 evre vardır: Kanıt à Geliştirme à Büyüme

Seri A ürün-pazar uyumu ile ilgilidir. Seri B ise takımın ve ürünün geliştirilmesi, şirketin endüstriyelleşmesi için çokça para harcandığı en sancılı süreçtir. Ve hala büyümekten çok uzaktadır. Eğer buna sahipseniz zorlu bir süreçtesiniz, riskli bir profilsiniz, zorlu bir finans planınız var ve yatırım pazarının ilgisiz olduğu bir segmenttesiniz. Örneğin Grabcad’ten Hardi Meybaum yalnızca bir şirket erken dönemlerinde yüksek ilgi topluyorsa ve iddialı bir iş planı varsa ona yatırım yapmaktadır. Deneyimli yatırımcılar bir şirketin geliştirilmesinin zaman aldığının farkında olsa da yatırım dünyasındaki hemen herkes söz konusu Seri B yatırımı olduğunda erken dönemde büyük ilgi çekme konusuna takıntılı hale gelmiştir.

 

Kaynak:

Why Series B is usually the hardest