Blog

SEO’nuzu iyileştirmek için yaratıcı ipuçları

Arama motoru optimizasyonu Google’ın çekirdek arama motoru Google Aramayı anlamakla başlar. Eğer şirketinizin online varlığını yönetiyorsanız, Google’ı kullanan herkesi sitenize çekmeyi amaçlarsınız.

Büyük ihtimalle kullanıcı deneyimini ve kontrol araması indexlerini iyileştirmek için Google’ın algoritmasının düzenli olarak değiştiğini biliyorsunuzdur. Aynı şekilde online görünürlüğünüzü etkileyen 200’den fazla kriter olduğunu da biliyor olabilirsiniz.

İdeal olarak, her bir kriteri göz önünde bulundurmanız lazım fakat pratikte bu imkansız. Dolayısıyla başlangıç olarak şirketinizin web sitesinin güncellenmiş, güvenilir ve alakalı olduğundan emin olun. Ayrıca kullanıcı deneyimini de (UX) unutmayın.

Google, web sitenizin arama motoru sıralamasını daha yukarılara çekmeniz için birkaç işe yarar öneri paylaşıyor:

·     İlgili içerik yayınlayın. Kaliteli içerik sizin arama motoru sıralamanızı en çok etkileyen element. Mükemmel içeriğin yerini hiçbir şekilde dolduramazsınız.

·      İçeriğinizi düzenli olarak güncelleyin. İçerik pazarlaması zaman zaman zorlu olsa da, içerik yaratma sürecine yardım edebilecek birçok araç ve kaynak bulunmakta.

·      Metadataya önem verin. Bu datayı etiketleyen diğer datadır. Ziyaretçileriniz ve müşterileriniz bunu görmez. Arama motoru optimizasyonu için en çok kullandığımız metadata arama motoruyla her bir sayfadan önemli bilgileri aktarmak veya arama motorundan belirli bir istekte bulunmak için direk konuşur.

·      Linklenmeye değecek bir web sitesi kurun. Diğer web sitelerinin size link vermesine değecek bir içerik yaratın.

·      Bütün etiketleri kullanın. İyi bir sınıflandırma sistemi arama motoru optimizasyonunuzu artırabilir.

Genel olarak konuşmak gerekirse arama motoru optimizasyonu organik arama sonuçları arasında web sitenizin ve sosyal profilinizin görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan teknik ve yaratıcı stratejileri kapsayan bir süreçtir. (Google sonuçları için tıklama başına para ödemek değil, bunun yerine anahtar kelimeler, alaka, güvenirlik, popülerlik vb. nedenlerden kaynaklanan organik görünürlülük)

Şirketinizin online görünürlüğünü yavaş yavaş arttırın

Birçok kişi için, arama motoru optimizasyonu stratejilerini anlamak ve uygulamak uzmanlık gerektirir – birçok şirket bu amaçla danışman tutmaktadır. Eğer konuyla alakasızsanız (veya arama motoru optimizasyonu tekniklerini öğrenmeye niyetli değilseniz) siz de bu işi yapması için bir danışmanla çalışabilirsiniz.

Pazarlama eforlarınızın birçoğu, siz farkında olmasınız bile arama motoru optimizasyonuna dayanır. Arama motoru optimizasyonunun yaratıcı tarafına odaklanalım, bir başka deyişle küçük işletme sahibi olarak yavaş yavaş online görünürlüğünüzü arttırmak için neler yapabileceğinizi konuşalım.

1-   Sosyal medyada aktif olun

Shareaholic tarafından paylaşılan bir rapora göre, 2015 yılında sosyal medya referans yoluyla bir web sitesinin ziyaret edilme trafiğinin yüzde 32.4’ünü oluşturdu. (Google dışındaki bir kaynaktan web sitenize gelen ziyaretçi sayısı)

Bu da demek oluyor ki en büyük sosyal medya platformlarından kesinlikle yararlanmalısınız. Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Instagram totalde tahmini olarak 3 milyon kullanıcıları olmalarıyla övünüyorlar. Fakat şunu aklınızda tutun, sosyal medyada aktif olmak transparanlığınızı arttırır ve daha fazla müşteri çeker fakat sosyal medyadaki popülerliğiniz kesin olarak yeni işiniz anlamına gelmemektedir.

2-   Arama motoru optimizasyonu içeriği yaratın

İlginç, paylaşılabilir ve arama motoru optimizasyonuna uygun içerikler üretin. Anahtar kelimelerinizi dikkatli seçin ve bu kelimelerin başlıkta, sayfa URL’sinde, yazının içeriğinde ve sayfanın meta tanımlamasında geçtiğinden emin olun. Eğer WordPress bazlı bir site kullanıyorsanız, Yoast SEO gibi içeriğinizin tamamen optimize olup olmadığını size söyleyen araçlar var.

Güvenilir ve kendine bağlayan içerik sizin arama motoru sıralamanızı etkileyen faktörlerden sadece biri olsa da, aynı zamanda en önemlisidir. O olmadan, web siteniz Google tarafından indekslenmeyecek ve kimse size online yollarla ulaşamayacak.

3-   Multimedyayı unutmayın

Multimedya dikkat çeker, marka kişiliğinizi oluşturmanızda yardım eder ve arama motoru sayfa sıralaması sonuçlarınıza yararlıdır. Dinamik ve  kaliteli içerikle süslenmiş bir web sitesi oluşturarak (Videolar, infografikler ve fotoğraflar) kullanıcılarınıza birçok orjinal şekilde web sitenizle ilişki kurma olanağı sağlıyorsunuz. Kullanıcı dostu olmak dışında, multimedyalar aynı zamanda paylaşılabilir ve bu da açıkçası sizin arama motoru sıralamanızı iyileştirecektir.

4-   Kullanışlı web tasarımını unutmayın

Şirketinizin web sitesi göz doldurucu, fonksiyonel ve mobil dostu olmalıdır. Birçok online ticaret yazılım araçları ve web site oluşturucularla, vasat ve modası geçmiş web sitesi tasarımları kabul edilebilir değil.

5-   Web analitiği kullanın

Yaratıcı pazarlama stratejilerinizi trafiği gözlemleme ve web analitikle nasıl performans gösterdiğinizi ve hangi stratejinin daha iyi çalıştığını öğrenmek için kullanın.

Örneğin Google Analytics ziyaretçileriniz hakkında detaylı bilgiyi size sağlar. Özellikler sonsuzdur fakat en önemlisi kullanıcılarınız hakkında basit, doğru bilgiler sağlayarak data toplamanıza ve yönetmenize yardım eder.

Kaynak