Blog

Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?


Hali hazırda geliştirmiş ya da geliştirmekte olduğunuz bir ürün varsa, bir yerlerde birilerinin ihtiyacına çözüm üretiyorsunuz demektir. Eğer birinin size ihtiyacı varsa neden ona satış yapmak yerine yardım etmeyi denemiyorsunuz?İnsanlara yardım etmek, onlara gösterişli satış cümleleri kurmaktan çok daha etkili bir yöntemdir. Yardım ettiğiniz insanlar size güven duyarlar ve sizden bir ürün satın alırken tereddüt etmezler.

Uzmanlaşın

Çalıştığınız konuyu derinlemesine öğrenin, bu alanın uzmanı olun. Eğer gözünüzde bir problem varsa iyi bir göz doktoru araştırırsınız değil mi? Ya da buzdolabınız bozulduğunda yetkili servisi ararsınız. Neden? Çünkü probleminizi en kısa sürede başarılı bir şekilde çözecek olan bilgi ve yetkinlik ondadır. Aynısı sizin için de geçerli. Eğer alanında uzman biri olursanız, ürettiğiniz çözüme ihtiyaç duyan insanlar öncelikle size geleceklerdir.

Müşterilerinize anlattığınız çözüm hakkında bir fikriniz yoksa sorularına cevap veremiyorsanız neden sizi arasınlar ki? Sonuçta “Evet bir rahatsızlığınız var anladım ama nasıl iyileştireceğimi bilmiyorum” diyen bir doktora ödeme yapar mısınız?

Tüm dünyaya yetkinliğinizi duyurun

İşinizi gerçekten iyi biliyor olabilirsiniz. Sorulacak bütün sorulara verilecek anlamlı bir cevabınız, alanınızdaki tüm problemlere etkili bir çözümünüz olabilir. Ama kimse bunu bilmiyorsa neye yarar?

İşini iyi bilen ve bilgili biri olduğunuzu anlatmanın en iyi yolu blog yazmaktır. Şirketinizin aktif bir bloğu olması önemlidir. Tabi bu blogun en az bir yıl süresince aktif olarak güncellenmesi de… İyi bir içeriğe sahip bloğunuz olmadan girişim fakiri sayılırsınız.

Bir müşteri size işinizle ilgili bir konu danıştığında, tekrar tekrar anlatmak yerine, ona soru sorduğu konuda bir blog yazısı göndermek oldukça etkili bir yoldur. Bu şekilde yalnızca müşterinizin problemini çözmekle kalmazsınız, aynı zamanda sizinle ilgili diğer paylaşımları gördükçe uzmanlığınız konusunda daha çok ikna olur. Unutmayın bir çözümü göstermek, anlatmaktan çok daha etkilidir.

Bir izleyici kitlesi oluşturun

Sesinizi dünyaya duyurmanın yanı sıra kendinize sıkı bir takipçi kitlesi oluşturmalısınız. Bu kişiler sizi iki sebepten dolayı takip edecekler:

  • Alanınızda uzman birisiniz ve bu uzmanlığınızı anlatacak iyi bir ekibiniz var
  • Yardımseversiniz ve her fırsatta sizi takip edenlere bir şeyler satmaya çalışmıyorsunuz

İnsanlar neden Oprah’ı, Seth Godin’i ya da Steve Jobs’ı takip ederler? Çünkü bu insanlar ne iş yaptığını iyi bilen, onları takip edenlere yardımcı olacak ya da ilham verecek içerikler sağlayan, yol gösteren insanlardır. Bu yüzden bloglarını, videolarını takip eden kitle, tekrar tekrar onları ziyaret eder ve büyük olasılıkla bu kişilerin ürünlerini satın alır.

Müşterilerin bir ürüne para ödemesi, o ürünün insanlara faydalı olmadığı anlamına gelmez. İlaçlar insanların hastalıklarını, enfeksiyonlarını iyileştirdiği için, bir fayda sağladığı için satılır.

Günümüz teknolojileri ile izleyici kitlesi oluşturmak oldukça kolaydır. Twitter takipçileri, Facebook fan sayfaları, Google + sayfaları ve tabi ki daha eski fakat hala etkili olan e-posta listesi şirketinize ve size takipçi sağlamak için kullanabileceğiniz kanallardan yalnızca birkaçına örnektir.

İletişimde kalın

Eğer bir blog en son bir yıl önce güncellendiyse onu kaç kişi ziyaret eder? Muhtemelen çok az… Eğer insanların ilgisini çekmek istiyorsanız onlarla güven üstüne kurulu bir ilişki geliştirmelisiniz. Bugün müşterilerinize yardımcı olmayı vadedip 10 tane blog yazısı yayınlar ve iki ay hiçbir güncelleme yapmazsanız güven duyulan bir kanal oluşturmazsınız.

Önce öğretin sonra satın

Eğer birilerine bir şeyler öğretirseniz, onların size güven duymasını sağlarsınız. Bu bizim kimyamızda, kültürümüzde gömülü bir durumdur. Öğretmenlerimize saygı duyarız, bize bir şey öğreterek hayatımızı kolaylaştıran insanları hep iyi hatırlarız, zorlandığımızda bize yol gösteren kişilere güven duyarız.

Eğer yetkin biri olmak istiyorsanız, öncelikle güven duyulan biri olmalısınız. Eğer insanlar size güvenirse, sizden bir ürün satın alırken tereddüt etmezler. Onları satış sözleri ile kandırıp sonra da telefonlarına çıkmayacağınız akıllarından bile geçmez. Bu yüzden satışlarınızı arttırmak istiyorsanız gösterişli sunumlar hazırlamak yerine vaktinizi hedef kitlenize yardımcı olmaya, onları geliştirmeye ve size güven duyacakları bir ilişki geliştirmeye harcayın. Satış ardından gelecektir…

 

Kaynak

How to never really sell ever again