Blog

Sarp Centel ve Sarp Erdağ – Grupguru.com

Yer: İstanbul

Tarih: 09/12/2010

Konuşmacılar: Sarp Centel, Sarp Erdağ

Şirket: Grupguru

Konu:  Grupguru

9 Aralık 2010 – Etohum.tv
Sarp Centel & Sarp ErdağGrupguru.com

Bu video Dilara Aşan tarafından metne çevrilmiştir.

Burak Büyükdemir: Etohuym TV’desiniz. Yanımda Sarp ve Sarp var. Hoşgeldiniz Sarp ve Sarp.

Sarp Centel: Merhaba!

Sarp Erdağ: Merhaba!

Burak Büyükdemir: Böyle bilinçli bir Grupguru’nun kuruluşunda, aradınız mı, Sarp ve Sarp olsun diye uzun süre aradınız mı; nasıl buldunuz birbirinizi?

Sarp Erdağ: Bayağı uğraştık, zor oldu. Bir Webrazzi etkinliğinde tanıştık.

Burak Büyükdemir: Sarp da böyle Ahmet gibi bir isim değil yani Murat gibi bir isim değil.

Sarp Erdağ: Evet o yüzden şirketi büyütmede zorlanıyoruz. Başka Sarp yok, yani çok ender.

Burak Büyükdemir: Peki Grupguru, ne yapıyor Grupguru?

Sarp Centel: Grupguru, günlük fırsatları bir arada gösteriyor. Yani sizin yaşadığınız şehirdeki mekânlarda güzel indirimlerden haberdar olmanızı sağlıyor. Bir sürü şirket var bu tarz indirim yayınlayan, hepsine tek tek bakmak zor ve hepsine e-maille üye olsanız, günde 15-20 tane e-mail alacaksınız. Onun yerine ilgi alanlarınızı belirliyorsunuz ve bütün fırsatları tek e-maille alıyorsunuz yani son kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. Bu fırsat yayınlayan sitelerin de satışını attırıyor. İki tarafa da fayda sunuyor.

Burak Büyükdemir: Peki şu anda Grupguru’da kaç tane fırsat sitesi var?

Sarp Erdağ: Şu anda yaklaşık 13 tane var.

Burak Büyükdemir: 13 tane. Türkiye’de kaç tane var?

Sarp Erdağ: Türkiye’de elliye yaklaştı.

Burak Büyükdemir: Elliye yaklaştı! Benim görmediğim demek ki…

Sarp Erdağ: Bize her gün 3-4 tane geliyor, bizi de ekleyin diye.

Burak Büyükdemir: Ne satıyorlar bunlar, böyle bir pazar sence var mı Sarp? Hiç şey yapmıyorum Sarp, Sarp ortada olduğu için…

Sarp Erdağ: Evet, evet. Bence bir süre sonra bunlar azalacak yani insanlar bir heyecanla giriyorlar burada çok para var falan diye ama özellikle iyi fırsat yayınlamayanlar bir süre sonra, bizce, pazardan ayrılacaklar.

Burak Büyükdemir: Nedir bu grup satın alma sitelerinin sence o sihirli değneği nedir?

Sarp Erdağ: Bizce güzel fırsat yayınlamaları, yani eğer güzel bir fırsat yayınlıyorlarsa herkesin beğendiği, herkesin almak istediği –markanın ne olduğu önemli değil- çok satıyor.

Burak Büyükdemir: Peki, şey, trafik hiç önemli değil mi burada, yani ben yeni bir site kursam grupcam.com’u kursam –şimdi orada gördüm de- satar mı bu da yani? İyi bir fırsat, iyi bir fiyat…

Sarp Erdağ: Aslında diğer sitelere göre bizce daha çabuk trafiğe erişebiliyorlar; çünkü mesela özellikle bunu yapmak için ucuza sinema biletiyle çıkan fırsat siteleri var, bu tip taktiklerle ulaşabilirsiniz hemen hızlı trafiğe.

Burak Büyükdemir: İyi fırsat sence nedir Sarp?

Sarp Centel: İyi fırsat, insanların almak isteyeceği, hakikaten memnun kalacağı… Örneklerle destekle yani bunları…Mesela ben artık biraz çok alıyorum bunlardan, dikkat ettiğim şey şu oluyor. Böyle belirli yiyecekleri yememi zorlamayan bana hani istediğim şeyleri kullanabileceğim ve daha zaten gittiğim mekanlardan, sevdiğim, bildiğim markalardan indirim sunduğunda zaman kısıtlaması da olmayınca –hafta sonu gitmen gerekiyor falan gibi kısıtlar olmayınca- ne kadar özgür bırakırsanız insanları o kadar ilgi gösteriyorlar.

Sarp Erdağ: Bir de bence bu fırsat siteleri insanların yeni hobiler edinmesine de fayda sağlıyor yani mesela yogayla tanışmamış hiç pilates yapmamış bir insan burada sırf ucuza bir şey gördüğü için ya da böyle bir şeyin fırsatını gördüğü için onu satın alıyor. Yeni bir kültür de oluşturuyor gibi bir şeyler…

Burak Büyükdemir: Peki sizin bu Grupguru’nun iş modeli ne? Yani siz nereden para kazanıyorsunuz?

Sarp Erdağ: Biz grup alışveriş sitelerinin satışları üzerinden komisyon şeklinde çalışıyoruz.

Burak Büyükdemir: Yani onlara gönderdiğiniz trafik eğer alışverişe dönerse, sonsuza kadar o müşteriden para mı kazanıyorsunuz?

Sarp Erdağ: Sonsuza dek değil, her alışverişlerinde belirli bir miktar komisyon alıyoruz.

Burak Büyükdemir: Ama örneğin bir ay sonra sizin siteyi kullanmadan giderse onu kaybediyorsunuz değil mi?

Sarp Erdağ: Onun bir süresi var, bir ay galiba değil mi?

Sarp Centel: Bir ay.

Burak Büyükdemir: Bir ay boyunca yaptığı alışverişlerden komisyon kazanıyorsunuz?

Sarp Erdağ: Evet, evet.

Burak Büyükdemir: Peki bu iş modeline grup siteleri yakınlık gösteriyorlar mı, onlar şey yapıyorlar mı?

Sarp Erdağ: Türkiye’de hepsi yakınlık gösteriyor ama yurtdışında yavaş yavaş bu ‘aggregator’ işine soğuk bakan fırsat siteleri olmaya başladı.

Burak Büyükdemir: Neden öyle bir şey var?

Sarp Erdağ: Çünkü diğer fırsat siteleri ile birlikte yayınlanmak istemeyenler oluyor. Mesela Grupon yurtdışında artık ‘aggregator’lar ile çalışmayacağını açıkladı.
-Bu kötü bir haber.
Evet, bu biraz kötü.

Burak Büyükdemir: Neden öyle bir şey yaptı? Bu arada neden Grupon’un fiyatı bu kadar çıktı? -İlk önce öbür soruyu cevapla da.

Sarp Erdağ: Kırmızı halı müşterileri istiyoruz biz, kırmızı halı hizmeti sunuyoruz. Bizden daha alt seviye olan fırsat siteleri ile herhalde aynı yerde yer almıyoruz diye düşünüyorlar diye düşünüyoruz.

Burak Büyükdemir: Ama şöyle ki, fırsat siteleri çoğaldıkça, hani Grupon’a rakip olmaları için trafiklerini arttırmaları lazım. ‘Aggregator’lar o yüzden bence gene de çalışacağını düşünüyorum yani.

Sarp Erdağ: Evet, evet… Bizce bu aradaki geçişlerin kolay olması lazım, yani ‘aggregator’ sadece fırsat sitelerinden linklerin toplandığı bir yer değil de, aradaki alışveriş, satın almaların çok kolay olabildiği bir platform sunarsa o zaman zaten artık sistem biraz daha böyle ilan yayınlama, ürün yayınlama… Gittigidiyor, Sahibinden gibi modellere dönüşüyor.

Burak Büyükdemir: Amazon ama böyle yapmıyor, yani Amazon da sektörün lideri, ama hani diğer bütün o karşılaştırma sitelerine veriyor sanırım.

Sarp Centel: Evet yani biraz şirket politikasıyla alakalı. Herkes farklı düşünüyor. Markayı konumlandırmayla alakalı bir detay olduğunu düşünüyorum ben.

Burak Büyükdemir: Şimdi bu Grupon’un Google ile satın alması iki buçuktan başlayıp altıya çıkması Türk usulü pazarlığa mı denk geliyor? -biz de aşağı doğru iner de gerçi- Neden bu kadar fiyatı yüksek Grupon’un?

Sarp Erdağ: Para basıyor.

Sarp Centel: Yani çok karlı bir model, çok hızlı bütün dünyaya yayıldı ve bazı avantajları kullandı. İlk çıktığında mesela üye kazanım ücretleri daha ufaktı, başta çok yüksek tanıtımlarla çok geniş bir kitleye ulaştı. Artık aynı alanlara Google’a, Facebook’a bütün fırsat şirketleri reklam vermeye çalışıyor dolayısı ile yeni bir üye kazanmak için daha fazla masraf yapmaları gerekiyor. Yani Grupon, o ilk başlangıçtaki avantajını kullanarak hızlı büyüdü ve değer üreten yani para üreten bir şirket.

Burak Büyükdemir: Bütün Amerika’da var sanırım değil mi?

Sarp Erdağ: Bütün dünyada var.

Sarp Centel: Evet… Bütün dünyada var hatta, sırf Amerika değil.

Burak Büyükdemir: Bütün Avrupa’ya girdiler sanırım Citydeal’ı satın aldılar. Sonra Güney Amerika veyahut diğer yerlerde de satın almayla mı büyüyorlar?

Sarp Centel: Yani satın alma yaparak da girdikleri pazarlar var. Kendileri zaten bulundukları pazarlar da var. Türkiye’den de belki ekstra satın almalar olur.

Burak Büyükdemir: Peki şunu soracağım; Grupguru’da siz kaç kişiye ulaştınız mesela şu anda?

Sarp Erdağ: On bine yaklaştık şu anda.

Burak Büyükdemir: Onbine yaklaştınız. Yani 3500 civarlarında mısınız, yani on bine yaklaştık sıfırdan daha yakın ama hani şeyden daha uzak. Ne kadar yani dokuz binlerde misiniz?

Sarp Erdağ: Kaç? Ben de tam bilmiyorum, bayağı hızlı artıyor. İlk bine kadar zor geldik ama ondan sonrası katlanarak ilerledi.

Burak Büyükdemir: Tamam.

Sarp Erdağ: Bir dokuz bin var en azından şu aralar.

Burak Büyükdemir: Şunu soracağım; siz yeni bir fırsat girseniz, kendiniz girseniz… Elinizde on bin kişilik bir şey var. Bunu yapar mısınız?

Sarp Centel: Evet, olabilir aslında. Gidilebilecek yollardan bir tanesi.

Burak Büyükdemir: Ama bu sefer rekabet ne olacak yani hani bu kadar adam sizinle birleşmişti, siz en üste çıkartırsanız kendi şeyinizi.

Sarp Erdağ: İşte biz kendi fırsatımızı, evet aynen onu yaparız.

Burak Büyükdemir: Duyuyorsunuz değil mi yani? O bakımdan bu iyi bir şey mi?

Sarp Centel: Şu an site şöyle çalışıyor; en popüler olan fırsat en üstte yer alıyor, öyle bir mekanizma var. O son kullanıcı için de faydalı bence çünkü çok satılan, çok ilgi gören bir şeyi ilk görmesi onun için de daha mantıklı. Yani kendi ‘deal’larımızı da yayınlayabiliriz. Şu an öyle bir plan yok ama daha büyüdüğümüzde genç kitlelere ulaştığımızda… Çünkü biz de çok mail alıyoruz işte sizin sitenizde ilan yayınlamak istiyoruz diye. Onları biz asıl kampanya, asıl grup alışveriş şirketlerine yönlendiriyoruz. Oralarla ortak bir şey yapın, bizde de çıkarsınız diyoruz.

Burak Büyükdemir: Direk siz o zaman grup satın alma siteleriyle çalışıyorsunuz, doğrudan çalışıyorsunuz araya bir aracı, reklam şirketi girmiyor o zaman değil mi?

Sarp Centel: Yani bazılarıyla doğrudan çalışıyoruz, bir aracı şirket de var kullandığımız.

Burak Büyükdemir: Peki bu kadar büyüdükten sonra grup satın alma siteleri, Grupguru nasıl büyüyebilir önümüzdeki dönemde? Sizce büyümeye devam edecek mi? Mobil fırsatları da var artık.

Sarp Erdağ: Şuan büyümeye devam ediyor, evet mobilde de güzel fırsatlar var, mobile de el atmaya başladık. Ama şu anda bizim hala asıl eksiğimiz trafik yani hani bir şekilde bizim ürünümüzü, insanların bunu kullanarak grup alışveriş sektörünü fark etmelerinin daha kolay olacağını anlamaları lazım. Sürekli bunun üzerine ‘focus’lanıyoruz. Bu şekilde organik olarak büyüyor.

Burak Büyükdemir: Güzel. Peki ana işiniz bu mu Sarp ve Sarp olarak, bundan para kazanıyor musunuz şu anda?

Sarp Erdağ: Şu anda bu, evet, kazanıyoruz. Çok da kazanmıyoruz ama kazanıyoruz ki devam ediyoruz.

Burak Büyükdemir: Yani bu şekilde devam edeceksiniz.

Sarp Erdağ: Evet.

Burak Büyükdemir: Bunu büyütmeyi planlıyorsunuz?

Sarp Erdağ: Evet.

Burak Büyükdemir: Ve bunun üzerine odaklanacaksınız, değil mi? Ben de böyle bir şey alıyorum; not olarak dokümantasyon olarak -Kayıtlara geçsin.- Gelecek sene başka bir iş modeliyle gelmeyin diye şey yapıyorum.

Sarp Erdağ: Bu sektör çok hızlı ilerliyor yani o kadar hızlı ilerliyor ki, her gün yeni bir grup alışveriş sitesi çıkıyor. Biz de artık, artan içeriği kontrol edemiyoruz; sürekli yeni özellik ya da sürekli o artan içeriğe uygun özellikler geliştirmemiz gerekiyor. Buna çok vakit gidiyor.

Sarp Centel: Mesela ilk başladığımızda günde 5-10 tane fırsat oluyordu, şu an İstanbul’da günde yüz fırsatı buluyor o yüzden ürün de zamanla değişiyor. Mesela kategorilere göre ilgi alanlarına göre filtreleme ihtiyacı doğdu. İleride belki arama yapma ihtiyacı doğacak, insanlar arayarak buluyor olacak fırsatları. Yani ürün de piyasanın değişmesiyle olgunlaşıyor, değişiyor. Sürekli yeni özellik eklememiz gerekiyor siteye. Daha kullanışlı hale getirmek için.

Sarp Erdağ: Veya eski özellikleri çıkartıp daha uygun olduğunu düşündüğümüz özellikler ile yer değiştirmemiz gerekiyor.

Burak Büyükdemir: Güzel. Sarp ve Sarp çok teşekkür ederim. Grupguru’nun da gelişimini ve sizlerin de bu projedeki odaklılığınızı takip ediyor olacağız. Etohum TV’deydiniz. Bir sonraki programda, kısa süre sonra, görüşmek üzere.