Blog

Samsung ve Apple “Akıllı Ev” yarışına başlıyor

IoT yani nesnelerin interneti trendi çevremizdeki birçok cihazın internete bağlı ve dolayısıyla “akıllı” hale gelmesini sağlayacak. Elbette onları kontrol etmek için kullanacağımız en muhtemel cihaz da akıllı telefon ve saatler olacak. Bu sebeple yeni girişimler farklı çözümleri hayata geçirmek için çalışırken akıllı telefon üreticileri de onları kendi platformlarına katmak için çaba gösteriyor.

IoT’nin en hızlı geliştiği alanlardan biri otomotiv sektörü. Şimdiden Apple ve Google bu alanda birbirlerine rakip oldular. Ancak henüz yeni nesil sistemleri kullanan otomobillerin sayısı az ve neticede kararı son kullanıcı verecek. Dolayısıyla otomotiv üreticileri tek bir sistemi kullanıp diğer kullanıcıları karşısına alma riskine girecek mi, kullanıcıların otomotiv tercihleri akıllı telefon tercihlerine ağır mı basacak bunu zamanla göreceğiz.

Apple_HomeKit_

Söz konusu “Akıllı Ev” olduğunda ise dengeler biraz daha farklı. Zira burada üreticileri sistemin merkezinde yer almak yerine onun bir parçası olmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla otomotiv sektöründe olduğu gibi “dayatma” üzerine değil tıpkı App Store’ların savaşında olduğu gibi uygulamaların nitelik ve niceliğiyle yarışmak zorundalar.

Akıllı Ev konseptleri bakımından operatörler her zaman istekliydi. Ancak WAP günleri sona erip mobil pazarda güç akıllı telefon üreticilerine geçtiğinden beri operatörler birçok konuda lokomotif olamaz hale geldi. Şimdi Akıllı Ev konusunda da Apple ve Google gibi pazarı domine eden şirketlerin hamleleri sektörü hızlandıracak temel etken olacak gibi görünüyor.

Apple, HomeKit geliştirici platformunun çıkış tarihi konusunda hiçbir zaman net bir bilgi vermedi. Ancak bir The Wall Street Journal haberi sonrasında bu konuda ilk gelişmelerin yakında duyurulacağını öğrenmiş olduk. Apple, HomeKit ürünlerinin ertelendiği yönündeki söylentileri yalanladı ve ilk HomeKit ürünlerinin önümüzdeki ay içerisinde gösterileceğini açıkladı. 8 Haziran’da başlayacak olan WWDC bunun için uygun bir etkinlik gibi görünüyor. Muhtemelen Apple, WWDC’de geliştiricilerle birlikte ilk HomeKit örneklerini sergileyecek.

samsung_artik

Öte yandan Samsung da biraz farklı bir stratejiyle Akıllı Ev alanına giriş yapıyor. Şirket bir yazılım platformu üzerine yoğunlaşmaktansa (Google’ın böyle bir platformu var ve Google ile Samsung’un Android üzerinden yoğun bir ilişkisi bulunuyor) donanım alanına girmeyi tercih etmiş. ARTIK isimli bir donanım geliştirme platformu sunan Samsung, geliştiricilere 3 farklı donanım ile akıllı cihazlar geliştirme fırsatı sunmayı hedefliyor. Akıllıca bir hamle ile bu platform konusunda Arduino ile işbirliği yapılmış. Dolayısıyla Arduino üzerinde çalışmış kişiler ARTIK platformuna geçişte de zorlanmayacak. Yeni başlayacak girişimciler için de Arduino hakkında birçok kaynak mevcut.

Samsung’un geliştirici platformları şuan için bir sınırlandırma taşımıyor. Yani günün birinde Samsung donanımı taşıyan, iOS ile uyumlu çalışan bir Akıllı Ev çözümüne de şahit olabiliriz.

Samsung ARTIK programı çok yeni ve şuan için alfa geliştirici kiti için başvuru kabul ediyorlar. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Apple HomeKit konusunda zaman açısında daha ileride gibi görünüyor. Ancak pazar henüz çok yeni ve birçok girişim ile birlikte yükselmek için ideal noktaya geldi de geçiyor bile!