Blog

Samsung tüm POS cihazlarıyla çalışabilen ödeme sistemini duyurdu

Günümüzde mobil ödeme sistemlerinin içinde olduğu yarış pek de tüketicinin lehine işlemiyor. Bankalar, operatörler, donanım üreticileri derken piyasada bir standart oluşturulabilmiş değil. Son dönemde Apple ve Google bu konuda önemli adımlar atsalar da henüz çok az sayıda ülkede hizmet verebiliyorlar. Bu sebeple Samsung’un son adımı çok dikkat çekici.

Apple ve Android’in yaygınlaştırmaya çalıştığı sistem NFC’ye dayanıyor. Firmalar bir standart yaratmak ve elbette iyi gelirler elde etmek için sistemi kendi kontrolleri altında tutmak istiyor. Bu da her ülkede bankalar ve bazen de mekanlarla anlaşma yapmak gerektiği anlamına geliyor. İşte bu yüzden Apple Pay ABD’nin dışında henüz sadece Britanya’ya gidebildi.

Samsung_Note_5

Samsung Pay de aslında şimdiye kadar onlardan farksızdı. Ancak yeni Galaxy Note 5 ile birlikte bu durum değişiyor. Çünkü bu modelde MST yani Magnetic Secure Transmission sistemi mevcut. Samsung, yeni modelinin içerisinde bir bobin dahil etmiş ve bu bobin manyetik kredi kartlarının POS cihazına slip üzerinden gönderdiği sinyali taklit edebiliyor. Dolayısıyla standart kredi kartı gibi çalışabiliyor. Ve yine dolayısıyla kredi kartlarının kullanılabildiği her yerde kullanılabiliyor.

Bu sistemin temeli bir girişime dayanıyor. Samsung’un yaklaşık bir yıl önce satın aldığı LoopPay isimli şirket, bu sistemi geliştirmek için yola çıkmış bir girişimdi. Şimdi Samsung bu sistemi Samsung Pay’e dahil ediyor.

Samsung bu sistemin POS cihazlarının %80’iniyle birlikte çalışabileceğini söylüyor ki bu etkileyici bir rakam. Üstelik gerektiğinde NFC kullanmak da mümkün olacak. Tek problem Galaxy Note 5’in yıl sonuna kadar Avrupa’da satışa sunulmayacak olması.

NFC’nin zamanında yarattığı etki de oldukça umut vadediciydi fakat gerisini getirememişti. Şimdi LoopPay, Samsung Pay için önemli bir hazine gibi görünüyor. Bakalım bu alanda önemli bir değişim yaratabilecek mi?