Blog

Sağlıkta Yeni Trend: Mini Ev Laboratuvarı

Teknoloji dünyası, gelişen ürünlerle birlikte belirli dönemlerde yeni akımlara kapılıyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar dokunmatik ürünlerin piyasayı ciddi biçimde değiştirdiğini görmüştük. Şimdi ise trend “giyilebilir ürünler”. Birçok firma giyilebilir ürünlerle kullanıcı deneyimini bir adım öteye taşımayı hedefliyor.

Sony ve Samsung’un “akıllı saat” denemeleri şimdiye kadar pek başarılı olamadı. Yani insanlar pili çabucak biten, sadece bir cep telefonu yardımcısı gibi çalışan akıllı saatleri pek tutmadı. Fakat markaların giyilebilir ürünleri mantıklı kılacak bir planı daha var; Sağlık.

Sağlık, özellikle 2014 ve sonrasındaki birkaç yılda çok önemli bir konu başlığı olacağa benziyor. Şimdiden günlük kalori rakamlarını takip edebilen bileklikler piyasada yerini aldı. Bununla birlikte yeni kulaklığınızın ve akıllı telefonunuzun da kalp ritminizi takip etmesi mümkün.

Dolayısıyla sağlık, teknoloji dünyası için “Next big thing” konumunda.

Fakat sağlık, sadece giyilebilir ürünlerin yer alacağı bir segment değil. Birçok farklı firma sürekli farklı fikirlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Örneğin akıllı minder. Oturma desteği sağlama amacıyla tasarlanan bu minderin içinde ince bir tabaka halinde yerleştirilmiş sensörler dizisi bulunuyor. Üretici Darma firmasına göre bu sensörler en ufak bir hareketi algılayabilecek hassaslıkta. Böylece siz üzerine oturduğunuz anda kalp atışlarınızı sayabiliyor. Bunun özellikle yaşlı ya da kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için faydalı olacağı düşünülüyor.

Bir başka önemli trend ise mini laboratuvarlar. Google’ın gözyaşından kandaki glikoz miktarını ölçebilen akıllı lensini biliyoruz. Bu 3 inç boyutundaki mini laboratuvar ise işi bir adım öteye taşıyor. ABD merkezli Cue firması tarafından geliştirilen küp; doğurganlık, testesteron miktarı, vitamin D miktarı, grip ve iltihaplanma konusunda ölçüm yapabiliyor. Bunun için ürünün kartuşlarının içerisine salya, kan ya da mukus konulması yeterli oluyor.

Firma, bu ürün için şimdiden önsipariş almaya başlamış durumda. Fiyatı ise ilk sipariş verenler için 149, ardından ise 199 dolar olacak. Cue’nun amacı, ürünü belirli bir kullanıcı kitlesine ulaştırdıktan sonra güncellemeler sunmak. İlerleyen yıllarda bu cihaza farklı ölçümleri yapabilme kapasitesinin eklenebileceği söyleniyor.

Sağlık alanındaki girişimleri yakından takip etmekte ve bu alanda yeni fikirler üretmekte fayda var.