Blog

Sağlık ve Sigorta Kuruluşları Sizi Takip Edecek

Pazarlama alanında en önemli konulardan biri tüketici alışkanlıklarını takip etmek ve buna göre stratejiler üretmektir. Önümüzdeki yıllarda ”IOT in Retail” trendiyle birlikte pazarlama için daha fazla takip edilir olacağız. Her aldığımız, beğendiğimiz ürün takip edilecek ve bize en uygun ürünler karşımıza çıkarılacak.

Aynı yaklaşım sağlık sektöründe de benimsenmeye başlanıyor. Carolinas HealthCare şirketi, sağlık ve sigorta şirketleriyle birlikte çalışarak müşterilerin risk durumlarını takip ediyor. Şirket, kişilerin yaşam tarzlarını satın alma alışkanlıkları üzerinden değerlendiriyor ve buna göre bir risk puanı belirliyor. Elbette şirketler müşterileri olmayan kişileri takip ettirmiyorlar. Bu sebeple kişinin geçmişine dair veri elde etmeleri henüz mümkün değil. Ancak bundan sonra hastalarının sağlık durumlarıyla ilgili önlem almaları mümkün olabilecek. Ayrıca müşteriler sağlık ve sigorta hizmeti almak istedikleri şirketi değiştirdiklerinde de geçmiş risk durumları onlarla birlikte geçiş yapacak.

Carolinas HealthCare müşterilerin satın alma verileri üzerinden yiyecek alışkanlıkları, ne kadar sıklıkla sigara ya da alkol tükettikleri, ne kadar seyahat ettikleri gibi veriler üzerinden değerlendiriyor.

Sağlık ve sigorta şirketlerinin bu verileri almak konusunda çok istekli olacaklarına hiç şüphe yok. Bakalım tüketiciler bu duruma nasıl tepkiler verecek.

Kaynak