Blog

Sabahları nasıl uyandığınızı tamamen değiştirecek 5 kelime

Business Insider’da yayımlanan 6 words that will completely change how you get up in the morning isimli makaleden alıntı yapılmıştır.

Orada bir yerde sabahları beyninin bir anlamda çalışmadığını düşünen biri var mı?

Yaklaşık 1 yıl önce, Hal Elrod’un yazdığı The Miracle’ı okuduktan sonra, bilinçli bir şekilde her sabah daha erken uyanmaya karar verdim.

En önemli görevlerimi telefonlar çalmadan, toplantılardan, kısa mesajlardan ve diğer dikkatimi dağıtan olaylardan önce tamamlamak istedim. Hayat hikayemin sabahları erken uyanan ve tamamen endüstrilerine hükmeden girişimciler hakkındaki hikayelere benzemesini istedim.

Onlar gibi olabilirdim değil mi?

Kendi “mucizevi sabahıma” başlamadan bir gece önce, saatimi birazcık erkene kurdum ve yatağa gittim. Yataktan çıkacağım ve günü parçalamaya başlayacağım sabahı iple çekiyordum.

Sabah oldu. Ve beynim devreye girdi. Hobbit kitabından bir trollun fırladığını ve sabahki kararlarıma egemen olduğunu hissettim. “Hayır! Şimdi yatağa geri dön!” diye troll beynim haykırdı. Ve ben bu emre uydum. 1 saat sonra tekrar uyandım ve otokontrolümü sağlayamadığım için kendime kızdım.

O gün öğrendiğim gibi erken uyanmak kolay olmayacaktı. Troll beynimle savaşmak zorundaydım.

Kısa bir süre sonra, troll beynim ile savaşmanın kolay bir yolunu buldum ve her zaman kazandım. 100 gün içerisinde, 2 emlak yatırım kitabı yazdım, gelirimi ikiye katladım ve eşimle olan ilişkimi iyileştirdim. Ve bunların hepsi 5 basit kelime sayesinde oldu: Beyninizin karar vermesine izin vermeyin.

Bu 5 kelime benim için her şeyi değiştirdi ve troll beynimi yenmeme yardım etti. Hayır, hala erken uyanmayı sevmiyorum. Hala aslında olmak istediğim gibi yataktan kalktığımda ışıldamıyorum. Fakat, her gün akıllı beynimin uyanmamı istediği saatte uyanıyorum. Troll beynimi onun karar alma yetisini eleyerek yendim.

Öğrenmeniz gereken ders ise beyniniz ne kadar çok karar vermek zorunda kalırsa, uyanmaya o kadar çok direnecektir. Dolayısıyla, sabah olası bütün kararları elimine etmek için akıllı beyninizi kullanın. İşte bunu başarmak için kullandığım 4 basit yöntem.

1.     Çalar Saatinizi odanın diğer köşesine koyun.

Troll beyninizi uyanık tutmanın en kolay yolu hemen hareket etmektir. Ben bunu akıllı telefonumu odanın diğer köşesine koyarak beni uyanmaya ve hareket etmeye zorlayan alarmı kurarak sağlıyorum. Böylece yarı uyur vücudumla hareket etmekten başka çarem kalmıyor.

2.     İlk görevim aşırı kolay oluyor

Alarmı kapattıktan sonra, sıcak, konforlu yatağınıza geri dönme isteği hala devam ediyor. Fakat yine benim troll beynimin karar vermesini istemiyorum, dolayısıyla zeki beynimin kontrolü ele almasına yardım etmek için kendime tamamlaması aşırı kolay bir görev veriyorum.

Benim için en kolay görev nedir? Bir gece öncesinden bardağa konulmuş suyu içmek.

Bu anlamsız gibi gelebilir fakat bir bardak su içmek bir kaç faydaya sahip. Gece boyunca susuzluktan kaynaklanan dehidrasyonu azalttığı gibi, su içmek zeki beyninize hızlı bir zafer kazandırır. Olumlu bir seçim yaptınız.

Bir sonraki adım olarak, dişlerimi fırçalamayı seviyorum çünkü diş fırçası hali hazırda orada duruyor. Yine, çok çalışmanızı gerektirmeyen basit bir görev, böylece benim troll beynim karşı koymuyor.

3.     Bir gece öncede kıyafetlerinizi seçin

Kıyafet seçimimi  beynime bırakmak istemiyorum. Beni eşimin iç çamaşırlarını veya buna benzer uygunsuz bir şey giymeye zorlayacağından değil, fakat eğer kıyafet seçimini ona bırakırsam, kıyafet seçmek yerine yatağa gitmeyi seçecektir.

Dolayısıyla, bir gece önceden kıyafetlerimi seçerim ve onu troll beynimin kaçırmayacağı dikkat çeken bir yere koyarım.

4.     Sabahki amacınızı bir gece öncesinden not edin

Şu zamana kadar yeni rutinimde, birkaç güzel karar verdim ve troll beynim yenilmiş hissediyor. Şimdi trollü sonsuza kadar uğurlamanın vakti geldi.

Bunu yapmak için, günüme başlarken tamamlamam gereken büyük görevin tam olarak ne olduğunu belirlemem gerekiyor. Her şeyden önce, eğer uyanmak için belirli bir nedenim yoksa, ya uyumaya geri döneceğim ya da koltukta amaçsızca oturup bir saat boyunca instagram hesabıma bakacağım ki bu da erken uyanmanın bütün manasını kaybetmek demek oluyor.

Bu nedenle her akşam uyumadan önce, bir sonraki gün için ajandamı hazırlarım. Genelde Evernote’ta sabah ne yapacağımı söyleyen ufak bir liste hazırlarım (bazen sadece tek bir madde oluyor). Örneğin:

·      Yeni kitap için 1000 kelime yaz

·      Spor salonuna git ve ağırlık kaldırma programını uygula

·      7 emlak teknolojisi yazarına halkla ilişkiler maili gönder

Bu alışkanlık bir kaç ufak noktayı tamamlamama yardım ediyor: Öncelikle, güne hazırlıksız başlamıyorum. Ne yaptığımı harfi harfine biliyorum, dolayısıyla vaktimi boşa harcamıyorum. Troll beynimi bir kere elimine etmeyi başardığımda bu işi hatasız yapıyorum.

İkinci olarak, seçtiğim görevler hedeflerime bir adım daha yaklaşmam için yapmam gerekenler. Eğer gün içerisinde hiç bir şey tamamlamamışsam bile, bu günü yine de bir zafer olarak değerlendiririm çünkü en önemli görevleri tamamladım.

Erken uyanmak inanılmaz bir otokontrol, doğru genler veya bir süper güç gerektirmiyor. Sadece her sabah salak troll beyninizle savaşmalı ve bu savaşı kazanmalısınız. Bunu yapmak da şu 5 kelimeyi gerektirir: Beyninizin karar vermesine izin vermeyin.