Blog

Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 5 öneri

Sabahları erken uyanmak güne erken başlamak ve herkesten önde olmak anlamına geliyor. Bunun yanında farklı bir motivasyon ve enerji de sağlayabilir. Elbette herkesin çalışma stili farklı ama sabahları erken uyanmak isteyip de bunu başaramıyorsanız, size birkaç tavsiyemiz var.

Geceleri kod yazmayı tercih edenleri bir kenara bırakırsak yeni ve yükselme hedefi olan bir girişim ‘diğerlerinin’ mesaisini mümkün olduğunca iyi kullanmalı, enerjik ve pozitif olmalı. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de sabahları iyi ve erken uyanmak. Ancak bunu yapmanın pek kolay olmadığını hepimiz biliyoruz. Zira sırf istediği saatte uyanabilmek için kendi işini yapmayı tercih edenler bile var. Ama birkaç farklı şey yaparak sabahları uyanmayı daha kolay ve istenir hale getirmek mümkün.

1- Geceyi iyi değerlendirin

Sabah iyi uyanmanın birinci anahtarı gece iyi bir uyku çekmek ve dinlenmektir. Gerekli durumlarda hiç uyumadan bir sonraki günü ayakta geçirebildiğimizi biliyoruz. Ancak bu daha sonraki günlere bitmeyen bir uykusuzluk ve yorgunluk olarak yansıyabilir. Dolayısıyla en azından 6-7 saatlik bir uyku çekmek önemli. Burada yatakta geçirilen zamandan da bahsetmiyoruz. Derin bir uyku dinlenmenin asıl anahtarı ve bunu yapmak için daha az kafeinli içecek tüketebilir, daha az elektronik cihaz kullanabilir, uyku saatlerine yakın yemek yememeyi deneyebilirsiniz.

2- Sabahları erken ve iyi uyanmanın önemini aklınıza kazıyın

Eğer bunu neden yaptığınızı bilmiyorsanız, yararına inanmıyorsanız bir rutin oluştursanız bile fazla uzun sürmeyecektir. Dolayısıyla öncelikle yeni düzenin faydalı olacağına kendinizi ikna etmelisiniz. Güne erken başlamak, daha zinde hissetmek, belki biraz spor yapmak… Tüm bunlar yeni rutinin size sağlayacağı faydalar arasında

3- Ertele butonuna basmayın

Alarmınız çaldı ve görevini yapıp sizi uyandırdı. Ya yataktan çıkıp yüzünüzü yıkayıp güne başlayacaksınız ya da 10 dakikalığına alarmı erteleyeceksiniz. Sonra birkaç 10 dakika için daha… Bu hem vakit kaybetmeniz sebep oluyor hem de uykunuzun son dakikalarındaki verimsizlik sizin yorgun hissetmenize sebep oluyor. Dolayısıyla alarmı ertelemeyin, buna engel olmanın bir yolunu bulun.

4- Değişiklikleri yavaş yavaş gerçekleştirin

Her sabah 8’de kalkıyorsanız birden 6’da uyanma kararını uygulamak çok zor olabilir. Sonuçta alıştığınız bir rutin var ve aniden bunun dışına çıkmak da size kötü hissettirebiliyor. Bu sebeple değişiklikleri yavaş yavaş uygulamak sizin adınıza daha rahat bir geçiş anlamı taşıyor. Uyanma saati, uyuma saati, yedikleriniz, içtikleriniz. Tüm bunlar konusunda yapacağınız geçişleri yavaş yavaş yapmaya çalışın.

5- Yaptığınız şeyden keyif alın

Ve neticede yapmanız gereken sonunda bu yaptığınızın size keyif vermesi. Bu sebeple sabah rutininize keyif aldığınız şeyler eklemekte serbestsiniz. İyi bir kahvaltı, deniz kenarında bir sabah yürüyüşü, sevdiğiniz mekanda bir kahve ya da yoga. Böylece uyanmak için sizi motive eden bir şey daha olacak.

 

Entrepreneur