Blog

Runtastic 240 milyon dolara Adidas’ın oldu

Sağlıklı yaşam, diyet ve spor günümüzde çok öne çıkan trendler. Durum böyle olunca mobil uygulamalar açısında da bu trendlerin etkisi yüksek. Artık bu oyuna spor giyim firmaları da katılıyor.

Mobil uygulamalar spor ve sağlıklı yaşam açısından oldukça kullanışlı. Sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlar bize iyi bir koç olarak eşlik edebiliyor. Bu sebeple hem akıllı telefon üreticileri hem de işletim sistemi geliştiricileri bu alana yönelik ciddi çaba harcıyor. Üstelik sadece bu işi yapan donanımlar üreten Fitbit gibi şirketler de dünya çapında üne kavuşmayı başarmış durumda.

Aslında teknoloji alanında trendleri yakından takip eden şirketlerin bu alandaki girişimleri çok da yadırganacak cinsten değil. Ancak spor giyim firmaları da bu alandaki potansiyeli bir şekilde kendi lehlerine kullanabileceklerini düşünüyor. Başlarda kendi uygulamalarıyla bu alanda boy gösteren Nike, Adidas, Puma gibi şirketler çok başarılı olamadılar. Bu sebeple gözlerini yeni girişimlere çevirdiler.

Geçtiğimiz günlerde popüler bir sağlıklı yaşam uygulaması olan MyFitnessPal, spor giyim firması UnderArmour tarafından satın alınmıştı. Ancak Adidas, bu anlaşmayı gölgede bıracak yeni bir anlaşmaya imza atıyor. Alman spor giyim devi, ünlü spor uygulaması Runtastic’i satın aldığını duyurdu. Üstelik 240 milyon dolar gibi yüksek bir fiyat etiketiyle.

Adidas hem donanım hem uygulama alanında kendi çözümlerine sahipti. Ancak Runtastic’i satın alıyor olmaları bu konuda memnun olmadıklarını gösteriyor. Üstelik ilk etapta Runtastic, Adidas’ın çözümlerine asimile olmuyor. Şirket, Runtastic’in olduğu gibi yola devam edeceğini duyurdu. Adidas’ın bu yüksek rakamın karşılığını elde etmek için Runtastic ile neler yapacağını göreceğiz. Ancak şu bir gerçek ki sağlıklı beslenme, diyet ve spor anlamında mobil uygulamalar kısa dönemde ciddi potansiyele sahip.