Blog

Rovio İçin Sıkıntılı Günler

Angry Birds’ün geliştiricisi olarak ünlenen Finlandiyalı Rovio, ekonomik anlamda sorun yaşamaya başladı. Firmanın yıllık sonuçlarında görülen düşüş, birçok kişi tarafından kırmızı alarm olarak algılandı.

Rovio’nun sıkıntısı amiral gemisi Angry Birds’te yaşanan yavaşlama. Bir dönem ardı ardına yeni oyunlar piyasaya süren ve başarılı işbirliklerine imza atan firma, son dönemde eskisi kadar göz önünde değil. Angry Birds Go gibi yeni oyun modelleri de pek tutmadı. Bu sonuçlar Rovio’nun finansal rakamlarını da etkilemiş.

Geçtiğimiz günlerde 2013 yılı sonuçlarını açıklayan firma 216 milyon dolar toplam gelir ile küçük bir yükseliş yaşamış. Fakat kâr anlamında ciddi bir düşüş var. 36 milyon dolar net kâr, 2012 yılına göre %50 daha düşük kalmış.

Rovio, 2013’ü bir yatırım yılı olarak görmüş. Yeni iş alanlarına yatırım yaptıklarını açıklayan firma, özellikle video ve animasyon konusunda iyi işler başarmayı planlıyor. Bunun yanında oyunlar için de yeni gelir modelleri planlanmış. Yani Rovio, önümüzdeki yıl yeniden güçlü bir yükseliş yakalayacağını düşünüyor.

Fakat Angry Birds’ün gelirlerinde yaşanan düşüş, aynı zamanda yanlış stratejinin bir sonucu. Candy Crush ve Clash of Clans gibi oyunlar ”Free to Play” modeliyle Angry Birds’ün pazarını çaldı. Rovio, bu alanda geçişte biraz yavaş kalınca kullanıcı kaybına uğradı. Geç gelen hamle sebebiyle de geçiş yavaş oldu. Nitekim yapılan açıklamada ”Free to Play modeline geçiş beklediğimizden uzun sürdü” sözüyle bu konuya da değinilmiş.

Angry Birds’ün en güçlü alanlarından biri de ürün lisansları. Bu alanda da %2’lik bir düşüş yaşanmış. 2016’da vizyona girmesi planlanan Angry Birds filmi bu alanda önemli olabilir. Tabi 2016’ya kadar neler olur bilemiyoruz.

Oyun dünyasında trendler hızlı değişiyor. Bakalım 2014’te neler yaşanacak.