Blog

Rovio CEO Değişikliğine Gidiyor

Son dönemde gelirleri sürekli düşen Rovio, uçurumun kenarına gelmeden önce bir CEO değişikliğine gidiyor.

Yaklaşık 5 yıl önce Angry Birds’ü piyasaya sürerek mobil cihazlarda elde edilmesi zor bir popülerliğe ulaşan Rovio, özellikle merchandise satışlarıyla önemli gelirler elde ediyordu. Fakat zaman içerisinde Angry Birds’ün yüzü eskimeye başladı. Bu sebeple Star Wars gibi franchise’larla işbirlikleri geliştirildi, yeni oyun formatları denendi. Ancak freemium modeline de geçmekte geciken Rovio, artık sadece Angry Birds üzerinden ilerleyemediğini görmeye başladı.

2014 yılının başında açıklanan mali sonuçlara bakıldığında Rovio, 2013 yılının tamamında 2012 yılında elde ettiğinin yarısından daha az kazanmıştı. 2014 yılında bu rakam daha da aşağı düşüyor. Bu sebeple de mevcut CEO, bir kan değişikliği için görevinden ayrılacağını açıkladı.

CEO Mikael Hed, 2014 yılının sonunda görevini bırakacağını açıkladı. Yerini alacak isim de şimdiden belli. Eski Nokia yöneticilerinden Pekka Rantala. 2015’in başında göreve gelecek olan Rantala, Nokia’dan ayrıldıktan sonra Finlandiyalı bir içecek şirketinin CEO’su olmuştu. Rovio’da da ikinci CEO’luk deneyimini yaşayacak.

Açıkçası her geçen gün daha da kızışan pazarda 2015 yılının başında Rovio ne halde olacak bilemiyoruz. Belki de yeni CEO’nun elinde çok da fazla hamle şansı kalmayacaktır. Ancak CEO’ların şirketleri nasıl uçurum kenarından döndürüp zirveye taşıyabildiğine de daha önce şahit olduk.

Bakalım Rovio, bir dönüşümden geçip yeniden zirveye oynayabilecek mi…