Blog

Röportaj: Anubhav Jain – Studybud.in

StudyBud, eğitim alanına odaklanan Hindistanlı bir girişim. Anubhav Jain ve Dhruv Bhushan tarafından kurulan girişim, geçtiğimiz yıl Startup Istanbul’a katılıp ilk 20 girişim arasına kalmayı başardıktan sonra bu yıl da Etohum 2016 girişimlerinden biri olarak Etohum’dan yatırım aldı. Biz de Anubhav Jain ile bir görüntülü görüşme yaptık ve girişimi Studybud’ı daha detaylı anlatmasını istedik.

Anubhav Jain, Hindistan’da başladığı eğitimini Amerika’da tamamladıktan sonra ülkesine geri dönmüş ve kendi girişimini kurma fikri üzerine odaklanmış. Bu konuda tercih ettiği alan ise eğitim olmuş. Zira dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’da birçok kişi iyi şartlarda eğitim alamıyor. Studybud.in, online eğitim ile eğitim imkanlarını iyileştirmeyi hedefliyor. Bunun yanında eğitim, Hindistan’da 8 milyar dolarlık bir potansiyele sahip. Dolayısıyla ekonomik anlamda da umut vadeden bir pazar.

Studybud’ın ayırt edici yanlarından biri işin sadece eğitim yönüne odaklanmaması. Site içerisinde öğrencinin ilerleme durumu yüzde olarak sürekli güncelleniyor. Dolayısıyla seviyesi hakkında net bir bilgi sahibi olabiliyor. Seviyesi %100’e ulaştığında ise iş imkanları devreye giriyor. Studybud, eğitimini tamamlayan kişileri alanlarıyla ilgili şirketlere öneriyor ve onları iş görüşmelerine çağırmalarını tavsiye ediyor. Böylece derslerini tamamlayan kişiler en azından ilk görüşme fırsatlarını elde etmiş oluyorlar.

Studybud.in her ay yaklaşık 100 yeni video içeriği sitesine ekliyor ve şimdiye kadar 9 bin civarında kullanıcıya hizmet sunuyor. Girişimin öncelikli hedefi Hindistan’da farklı şehirlere yönelik çalışmalarına hız verip kullanıcı sayısını artırmak. Bunun için de yatırım arayışına başlamış durumdalar.

Röportaj soruları;

  • Seni tanıyabilir miyiz?
  • Etohum’la tanışmanız nasıl oldu?
  • Bize StudyBud hakkında detaylı bilgi verebilir misin?
  • Kullanıcı sayıları hakkında bilgi verebilir misin?
  • Gelecek hedefleriniz neler? Bir yatırım arayışınız var mı?