Blog

Risk Sermayelerini Etkilemenin 7 Adımı

Sunum yaptığınız risk sermayesi yatırımcılarını kazanma şansını kaçırmayın. Aşağıdaki 7 adım girişiminizi diğerleri arasından öne çıkaracaktır.

1. Gerçek bir işinizin olması

Sizin kendi fikrinizi “milyon dolarlık bir fikir” olarak adlandırmanız ortada gerçek bir iş olduğunu kanıtlamaz. Bir risk sermayesi yatırımcısı hızla satılmak isteyen ya da kısa yoldan zengin olmak isteyen bir şirket yerine gerçek iş fonksiyonları gösteren bir şirkete yatırım yapmakla ilgilenir.

İşe başlamanın en iyi yolu şirketinizin ne yaptığını, pazarınızın neye benzediğini, şirketin nasıl organize edildiğini ve ne kadar yatırım yapılması gerektiğini anlatan tutarlı bir iş planı hazırlamaktır. Toplantıya giderken aynı iş planını kullanmasanız dahi erken planlama yapmak karşılaşacağınız her problemi çözmenize yardımcı olacaktır.

2. Bağlantı kurmaya başlamak

Bir iş planı hazırladınız. Şimdi ne yapacaksınız? Risk sermayelerine kendinizi tanıtan e-postalar atmadan ya da onları aramadan önce bağlantılar oluşturmaya çalışın. Birinden para istemeden önce o kişiyle tanışmanın yollarını arayın.

İşe size yatırım yapmak isteyecek yatırımcıları belirlemekle başlayabilirsiniz. Onları tanımladıkça onlarla doğru iletişim kurmanın yollarını keşfedeceksiniz. Eğer birini etkilemenin yolunu bulursanız onu yatırım yapmaya ikna etmişsiniz demektir. Eğer doğrudan tanışma fırsatı bulamıyorsanız onlarla Twitter ve Linkedin üzerinden iletişim kurmaya çalışın. Ayrıca üniversitedeki profesörlerinizden, daha önceden tanıdığınız CEO’lardan ya da finans uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

3. Sunumda 10/20/30 kuralını kullanmak

Aslında 10/20/30 kuralı yeni değildir. Guy Kawasaki 2005’te bu kural hakkında bir makale yayımlamıştı fakat hala yatırımcıları etkilemek için geçerli bir kuraldır. Temel olarak sunumunuz yalnızca 10 slayt olmalıdır, 20 dakikadan uzun sürmemelidir ve kullandığınız karakterler en az 30 punto olmalıdır. Bu slaytlar aşağıdaki başlıkları içermelidir:

  •  Problem
  •  Çözümünüz
  •  İş modeli
  •  Kullanılan yöntem/teknoloji
  •  Pazarlama ve satış
  •  Rekabet
  •  Takım
  •  Hedefler ve kilometre taşları
  •  Durum ve zaman çizelgesi
  •  Özet ve eyleme çağırma

 
4. İkna edici olun

Topluluk önünde konuşmaktan korkmanın utanılacak bir tarafı yoktur. Hepimiz zaman zaman bu korku ile karşı karşıya kalırız. Fakat sunumunuz boyunca korkunuzun sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Eğer tutkulu, içten ve dürüst olursanız yatırımcılar bunu görecektir. Yatırımcılar sattığı ürüne gerçekten inanan birini fark ederler. Bu da sizi ikna edici biri yapar. Hazırlık yapın, pratik yapın ve gülümseyin. Seyircilerinize bakın ve onların bu şirketin sizin için ne anlama geldiğini fark etmesini sağlayın.

5. Ev ödevinizi yaptığınızı kanıtlayın

Fikrinizin pazar payını gerçek rakamlarla açıklayın. Sizi rekabette neyin farklılaştıracağını açıklayın. İşinizin gelir elde edebileceğini kanıtlayan harika bir büyüme hikayesi anlatın.

6. Gerçekçi olun

Tüm bu adımları uygularken gerçekçi olmalısınız. Yatırımcılarınızı uydurma rakamlarla kandırmaya çalışmayın. Yatırımcılar bunu yapmaya çalıştığınız ilk anda fark ederler. Gelirinizi destekleyecek doğrulanmış rakamlara dayanarak planınızı yapın. Müşteri sayınızı, satış fiyatınızı ve maliyetinizi gerçek rakamlarla ifade edin.

7. Tuzağa düşmeyin

Yatırımcılar sizi işe almak için dışarıda değildir. Size tuzak bir soru sorduklarında, ne kadar motive ve bilgili olduğunuzu görmek isterler. Tuzak sorulardan birisi bir süre sonra CEO almak isteyip istemediğiniz ya da kendinizi uzun dönemde CEO olarak nerede gördüğünüz olabilir. Kendinizi savunmaya geçirmeyin ya da kavga etmeyin. Bu tarz bir soruda yatırımcıları etkilemek istiyorsanız yanıtınız “Büyük ve harika bir şirket kurmak istiyorum ve bunun için CEO’luktan vazgeçebilirim” olmalıdır.

Kaynak:

7 Steps for Impressing Venture Capitalists