Blog

Risk sermayesi yöneticisi olmayı aklınızdan bile geçirmeyin!

Bu yazı Josh Felser’in Medium’da yayımladığı ”Don’t even think about becoming VC” isimli yazısının Türkçe çevirisidir.

En azından şimdilik… Duke’da Freestyle’ın yeni staj programı için öğrencilerle görüşüyordum ve birçok öğrenci Freestyle’da bizim portfolyomuz nedeniyle stajyer olmak istediklerini söyledi. Kafamı kaldırdım, gülümsedim ve neden diye sordum. İşte  duyduklarım:

“Birçok farklı işe bulaşmak istiyorum”

“Mükemmel şirketleri seçmek istiyorum”

“Teknoloji endüstrisi hakkında genel bir görüş edinmek istiyorum”

“Risk sermayecileri eğlenmeyi biliyorlar”

Ve en dürüstü: “Çok fazla para kazanmak istiyorum”

Ardından cevabı bilsem de şu soruyu sordum: “Peki hiç girişimcilerin yerinde olmadıysan bizim girişimcilerimize nasıl yardımcı olacaksın? Ve kurucular sizi bir sonraki Patreon veya Intercom’u arayan risk sermayesi dünyasında diğerlerinden nasıl ayırt edecekler?”

Operasyon deneyimi olmadan, risk sermayesinde başarıya ulaşma yolu daha zor, daha uzun ve sıkıcı olacaktır. Eğer yüksek kazançları ve inanılmaz derecede kötü durumları deneyimlemediyseniz kurucularınızla ilişki kurmanız zor olacaktır. İlişki kuramadığınızda ise etkili olmanız oldukça zordur. Daha da önemlisi kurucuların ihtiyaç duyduğu ve sahip olmayı istedikleri danışman olmanız imkansız hale gelecektir.

Ardından işte sizin kişisel markanız. Kuruculara anlam ifade edecek bir yol nasıl bulacaksınız? Erken dönemlerinde olan risk sermayecilerinin (ve ciddi olan melek yatırımcıların) sayısı binleri buluyor ve bu sayı gittikçe artıyor. Kurucular sermaye bulmaya çalışırken, sizi kim arayacak? Onların hedefleri onlara en çok yardım edecek yatırımcılar ve onlara paradan daha fazlasını verebilecek operasyoncular olacaktır.

Yalan söylemeyeceğim. Erken dönem risk sermayecisi olmak bir girişimci olmak için yapılacak en iyi şey. Kuruculara hayallerine ulaşmalarında yardım edecek ve konfor alanınızdan kesinlikle dışarı çıkacaksınız. Birçoğumuz 7 gün 24 saat çalışsak da, işimizi her yerden yapabiliriz ve eve saat 6’da gidebiliriz çünkü yönetilmesi gereken çalışanlarımız yok.

Biliyorum, Steve Anderson ve Kirsten Green gibi önce benim işim diyen risk sermayesi örnekleri var fakat onlar istisnai durumlar ve kuralları yıkmayı seviyorum, bu takip etmenizi önerdiğim tek kural. Risk sermayesi her zaman orada sizi kollarını açmış bekliyor olacak.