Blog

Richard Branson: Kitle fonlama yatırımcılığı değiştiriyor

Virgin şirketlerinin CEO’su Richard Branson, her zaman girişimci kişiliğiyle tanınan bir isimdir. Birçok farklı alanda global seviyeye ulaşmış şirketler yönetmesine rağmen halen girişimcilikle yakından ilgilenen Branson, katıldığı bir söyleşide bu kez ‘crowdfunding’ yani kitle fonlama yönteminin girişimcilik ve yatırımcılığı nasıl olumlu etkilediğine değinmiş.

Kendine ait Virgin Hotels’in Şikago şubesinde düzenlenen bir söyleşiye katılan Richard Branson, kitle fonlama yöntemine dair görüşlerini dile getirmiş. Indiegogo’nun ilk dönemlerinde şirketin vizyonunu beğenip küçük bir yatırım yaptığından bahseden Branson, o günden bu yana bu yöntemin sürekli kendisini daha fazla etkilediğinden bahsetmiş.

Richard Branson’a göre kitle fonlama özellikle yatırımcı sayısının düşük olduğu ülkelerde önemli bir etki yaratarak başarılı projelerin çıkmasını sağlıyor. Ancak ünlü işadamına göre bu yöntemin esas faydası tüm dünyada girişimcilere kendilerini kanıtlama imkanı tanıması. Bir yatırım almak, yatırımcınızla vizyon anlamında işbirliği yapmak her zaman riskli bir ‘evlilik’ süreci. Bu modelin başarılı ve başarısız olduğu birçok örneği saymak mümkün. Başarısız modellerde genellikle Secret gibi kısa sürede kepenkler kapanabiliyor.

Ancak Richard Branson’ın da vurguladığı üzere kitle fonlama girişimciler için hem bir reklam, hem ilk siparişlerin alınması, hem yatırım hem de kullanıcılardan geri bildirim anlamına geliyor. Elbette her proje kullanıcılarda beklenen heyecanı yaratıp istediği parayı toplayamayabiliyor. Ayrıca OUYA gibi kitle fonlama sürecini çok iyi geçirip ardından büyüme sancılarını atlatamayan şirketler de mevcut.

Richard Branson’ın Virgin StartUp organizasyonu da hibrit bir model ortaya koyarak kitle fonlamanın gücüyle yatırımcı ve mentorların sağlayacağı katkıları bir araya getirmeyi hedeflemiş. Virgin StartUp, İngiltere’de Crowdfunder organizasyonuyla işbirliği yaparak girişimcileri projeleri için kitle fonlama kampanyaları başlatmaya teşvik ediyor. Bu süreç neticesinde hedefine ulaşmayı başaran girişimcilere kampanyadan elde ettiği miktar kadar Virgin StartUp da yatırım yapıyor. Şimdiye kadar bu yöntem ile 750 bin sterlin civarında bir rakam girişimcilere aktarılmış.

Richard Branson’a göre kitle fonlama ile kendisi 15 yaşındayken karşısına çıksaydı çok işine yarayabilirmiş. Branson bu yöntemin geçmişinin Özgürlük Anıtı’nın yapılışı kadar eskiye dayandığını ancak gerçek anlamda henüz emekleme adımlarını attığını düşünüyor. Dolayısıyla ona göre bu yöntem gelecekte dünyayı değiştirebilecek bir potansiyele sahip.

Kaynak: Virgin.com