Blog

Reddit’in ardından Spotify da video alanına giriş yapmaya hazırlanıyor

 

Video internet dünyasında en değerli içeriklerden biri ve internet hızları arttıkça video tüketimi de artmaya devam ediyor. Şimdiye kadar bu pastadan en büyük payı YouTube gibi video odaklı siteler alıyordu. Ancak rekabet kızışmaya devam ediyor.

YouTube’un kendi alanındaki tartışmasız üstünlüğü devam etse de Facebook son dönemlerde çok iyi bir çıkış yakaladı. Hatta otomatik oynatma özelliği sayesinde Facebook zaman zaman YouTube’u bile geride bırakabiliyor. Bu ikiliyi tahtından etmek kısa vadede pek mümkün görünmüyor. Ancak her platform kendi uzmanlık alanında video pastasından pay çekmek konusunda oldukça hevesli.

Örneğin Snapchat özel mesajla video paylaşımı konusunda iddialıyken, Twitch oyun videoları ve Periscope – Meerkat gibi uygulamalar da mobil cihazlardan canlı yayın konusunda söz sahibi. Şimdi bunlara Reddit de katılıyor. Reddit kurucuları Techcrunch’ın Distrupt etkinliğinde Reddit Video’nun duyurusunu yaptı. Bu servis özellikle ilgi çekici yayınların düzenlenip yeniden ilgi çekici halde servis edilmesini amaçlıyor.

Video konusunda bir hamle de Spotify’dan gelecek gibi görünüyor. Spotify’ın 20 Mayıs’ta bir duyuru yapacağı açıklanmıştı. The Wall Street Journal, Spotify’ın video klipleri servis edecek yeni bir özelliği duyuracağını yazdı. WSJ’a göre Spotify, YouTube’da birçok kanal yöneten içerik üreticileri ve Time gibi geleneksel medya şirketleriyle işbirliği yapacak ve kendi platformuna özel içerikler hazırlatacak.

Spotify’ın ücretsiz modeli çok eleştiri alsa da müzik endüstrisinde bir dönüşüme sebep olduğuna hiç şüphe yok. Şimdi Apple’ın da Beats Music ile bu alanda iddialı olması bekleniyor. Bakalım video konusunda hamleleri içerik üreticileri ve videonun geleceği için nasıl bir etki yaratacak.