Blog

Reddit sevilmeyen CEO’ya kapıyı gösterdi!

Reddit: Herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği, aklından geçenleri diğerleriyle paylaşabildiği ve özgürce topluluklar oluşturabildiği dev bir sosyal platform. Platformun özgür düşünce ve serbest konuşma kültürü o kadar köklü ki, CEO Ellen Pao’yu işinden etti.

Reddit CEO’su Ellen Pao, şirketin popüler bir çalışanını kovduktan ve Reddit’teki serbest konuşma özgürlük kısıtlayan yenilikler olarak yorumlanan dönüşümün mimarı rolünü üstlendikten sonra eleştiri bombardımanına tutulmuştu. Platformun müdavimleri her fırsatta Pao’nun hamlelerini eleştirdi ve kısa sürede iş çekişmeye dönüştü. Büyük bir kullanıcı grubu, CEO’nun dönüşüm projelerine çomak sokmayı kendilerine görev edindiler.

Yıpratıcı ayların ardından, Ellen Pao görevinden istifa etti. Reddit’in yeni CEO’su, kurucularından biri olan Steve Huffman olacak. Platformun bir diğer kurucusu Alexis Ohanian ise Huffman ile birlikte çalışmak için başkanlık görevini üstlenecek.

İstifasının ardından açıklama yapan Pao, yönetim kurulunun kendisinden çok yüksek bir büyüme oranı beklediğini ve bu hedefin yakalanmasının mümkün olmadığını düşündüğü için görevinden ayrıldığını söyledi. Fakat herkes asıl sebebin bu olmadığını biliyor, öyle değil mi?

Reddit’in yetenek direktörü Victoria Taylor’ın kovulması, hamleleri halihazırda tüm kullanıcılar tarafından eleştirilen Pao’nun yönetim kurulunu da rahatsız etmesine sebep oldu. Sitenin moderatörleri, Taylor’ın kovulmasını 300 tartışmayı kilitleyerek protesto ettiler. 190.000 kişi change.org üzerinden Taylor’ın işe geri alınması için imza topladı. Ask Me Anything isimli popüler röportajların yaratıcısı Taylor, her ay 160 milyon kişinin Reddit’i ziyaret etmesini sağlıyordu.

Pao’nun amacı, nefret söylemleri etrafında kurulan Reddit alt sitelerini ve burada rol alan kilit oyuncuları bitirmekti. Fakat Reddit’in özgürlük anlayışı, ne olursa olsun fikirleri yasaklamayı kaldırmıyordu. Pao yönetiminin ”Biz fikirleri değil, insanları yasaklıyoruz.” açıklaması kimseyi tatmin etmediği gibi, olayların kırılma noktalarından birine dönüştü. Kullanıcıların içeriğinden hoşlanmadıkları hiçbir alt siteyi ve mesajı görüntülemek zorunda olmadığının altını çizenler, Pao’yu sansürcü olmakla ve Reddit’i bir güvenli bölgeye dönüştürmeye çalışmakla suçladı.

Reddit’te olanlar internet dünyasını da ikiye böldü. Bir grup Reddit’in özgürlüğünü destekleyip Pao’yu eleştirirken; diğer grup ise Pao’nun zarar verici söylemlere sahip olan kullanıcıları Reddit’ten uzaklaştırmak istemesini haklı buldu ve bu kullanıcıları Reddit teröristleri olarak tanımladı.

Pao Silikon Vadisi’nde, risk sermayedarı Kleiner Perkins Caufield & Byers’a karşı açtığı cinsiyet ayrımcılığı davası ile tanınıyor. Kadın olduğu için hak ettiği ücreti ve terfileri alamadığını iddia ederek 144 milyon dolar tazminat talebiyle mahkemeye giden Pao’nun iddiaları haksız bulunmuş ve davayı kaybetmişti.

Nisan 2013’te Reddit’e katılan Pao, kasım ayında CEO olarak atanmıştı.