Blog

Rakiplerinizi SEO konusunda lehinize kullanmak için 7 yol

Rakiplerin Arama Motoru Optimizasyonu’nda bir nefret öğesi olduğu zamanlar vardı. Eğer belirli bir anahtar kelime üzerine sıralama için oldukça fazla çalıştıysanız ve rastgele bir rakibiniz sizden daha yüksek bir sıralama elde ettiyse, sıkı çalışmanız tamamen boşa gitti gibi düşünebilirsiniz. Sınırlı alana sahip dijital bir dünyada, rekabet genellikle daha az trafik, daha fazla zaman ve bazı sonuçlara ulaşmak için daha az maliyet demektir.

Şansınıza, bugünün internet dünyası daha fazla alana sahip.  İşin gerçeği, doğru ifade etmek gerekirse rakipleriniz sizin Arama Motoru Optimizasyonu stratejiniz için yararlı olabilir.

İşte rakiplerinizi Arama Motoru Optimizasyonu kampanyanızda lehinize kullanmak için 7 yol:

1.     Bedava İçerik Fikirleri

Devamlı olarak yeni içerik fikirleri bulmak zordur, özellikle bir kaç yıl tutarlı bir blog yürüttükten sonra ve endüstriniz hızlı bir şekilde değişenlerden biri olmadığı durumda. Bir rakibin doğması veya varlığı blogunuz için bedava içerik fikirlerine açılan bir kapıdır. Tabii ki rakibinizin bloğunu ziyaret edip, onların stratejilerini baştan aşağıya kopyalamanız tavsiye edilmez. Bunun yerine, onların içerik stratejisini kendi stratejiniz için bir ilham kaynağı olarak kullanın. Onların daha önceden işlediği konulara farklı bir bakış açısı getirmenin yolunu bulun ve onların henüz işlemediği konular hakkında düşünün. Burada fırsatlarınız oldukça fazla, dolayısıyla gözlerinizi açık tutun ve beyninizin çılgın fikirler üretmesine izin verin.

2.     Link Aynası 

Manuel olarak link oluşturmak eskiden olduğu gibi Arama Motoru Optimizasyonu stratejiniz için iyi değildir, fakat hala titizlikle hedeflenen link kaynaklarının değeri vardır (özellikle yüksek otorite olanların). Buna bağlı olarak, Moz’s Open Site Explorer gibi link arama araçlarını hangi websitelerinin rakiplerinize link verdiğini öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bu bilgiyle silahlanmış olarak, yüksek sıralamadaki rakiplerinizin sefasını sürdüğü tarzdaki link profilini taklit etmeye veya kendi profilinize yansıtmaya çalışabilirsiniz veya daha dikey yapıdaki bir alana hizmet etmek için stratejinize eklemeler yapabilirsiniz. Bütün bu stratejileri uygularken, rakibinizinkini direk olarak kopyalamamaya çalışın. Bunun yerine, edindiğiniz bilgiyi kendi biricik kampanyanızı ateşlemek için kullanın. Eğer en yüksek sıralamalı rakiplerinizin neye sahip olduğunu biliyorsanız, daha iyi bir strateji oluşturabilirsiniz.

3.     Takipçi Elde Etme 

Konu sosyal medya pazarlamasına geldiğinde kullanıcılar her şeydir. Büyük olasılıkla şimdiden partnerleriniz, satıcılarınız ve müşterilerinizden oluşan hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahipsiniz, fakat rakipleriniz de sahip, ve büyük ihtimalle burada küçük bir çakışma mevcut. Rakibinizin takipçilerinin endüstrinizle az çok ilgilendiklerini biliyorsunuz, dolayısıyla onlara bazı içerikleriniz ile ulaşmaya çalışın. Doğal olarak, rakiplerinizin hatırı sayılır orandaki takipçileri sizin markanıza da ilgilerini gösterecek ve bu size daha fazla sayıda ve alanınızla daha çok ilgili bir kullanıcı sayısı sağlayacak. Karşılıklı fayda için rakiplerinizle beraber bile çalışabilirsiniz.

4.     Marka Farklılaşması

Bir arama motoru optimizasyonu stratejisine sahip olduğunuzda, bir çok içerik yayınlar, websitenizi optimize eder ve sosyal medya üzerinden müşterilerinizle sık sık iletişim kurarsınız. Bunların hepsi herkes tarafından ulaşılabilirdir ve şirketiniz hakkında bazı bilgiler verir. Bu alanların hepsini rakiplerinizin markaları,özelleşmiş hedefleri ve dijital dünyadaki stratejileri hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için kullanabilirsiniz. Buradan hareketle, kendi markanızı özelleştirmek için yeni yollar bulabilir, paylaştığınız kullanıcılar için kendi markanızı daha çekici ve biricik hale getirebilirsiniz.

5.     İyileştirilmesi Gereken Zayıf Yanlar

Bu bilgiyi aynı zamanda rakibinizin Arama Motoru Optimizasyonu ve dijital pazarlama kampanyalarındaki zayıf yanlarını görmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, rakibiniz onları herhangi bir konuda üst sıralara yerleşmekten alıkoyan kötü yorumlara sahipse, siz bu konudaki  Arama Motoru Optimizasyonu çabanızı arttırabilirsiniz. Eğer onların LinkedIn’de aktif olmadığını fark ederseniz, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Rakiplerinizin en zayıf olduğu alanlardaki performansınızı arttırın, daha az rekabet ve daha hızlı sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

6.     Kaçınmanız Gereken Stratejiler

Bu taktik uygulanması biraz zor olsa da, doğru şekilde yapıldığında oldukça değerli olabilir. Rakiplerinizin stratejilerinin performanslarını ve uygulamalarını oldukça dikkatli bir şekilde izlemek durumunda kalacaksınız. Daha geniş bir manada, bu rakibinizin değişen stratejilerine göre sıralamalarının nasıl değiştiğini izlemek demektir – bu işlem çok büyük emek alabilir, dolayısıyla ben daha kısıtlı bir manada onlar için hangi yapıların ve ne tarz içeriklerin daha iyi performans gösterdiğini izlemek ile başlamanızı öneririm. Her iki şekilde de, kendi kampanyanızda uygulayabileceğiniz ve kaçınmanız gereken stratejileri öğreneceksiniz.

7.     Misafir Paylaşımlar ve İlişki Kurma

Son ama en sonuncu değil, direk olarak rakiplerinizle çalışmayı küçümsemeyin veya üstünü çizmeyin. Onlara kendi blogunuzda misafir paylaşımlar için yer önerin ve onların blogunda kendinize yer bulup bulamayacağınıza bakın. Bu her iki tarafa da uzun vadede yardım edecektir ve size endüstrideki diğer kaynaklardan da daha fazla misafir paylaşım elde etme fırsatı verebilir. Aynı zamanda sosyal medya kaynaklarınızı da bir havuz haline getirebilirsiniz, böylece sosyal ağınızı genişlettiğiniz gibi içeriğinizin görülme ve paylaşılma olasılığını da arttırırsınız.

En yakın rakiplerinizden birinin yeni bir Arama Motoru Optimizasyonu ve dijital pazarlama stratejisi oluşturduğunu duyduğunuzda, paniğe kapılmayın. Hiç bir şey olmasa bile, bu onlara destek çıkmanız için daha iyi bir fırsat. Taktiklerinden öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin, gardlarını indirdikleri yerlere sızın, ve Arama Motoru Optimizasyonu’nun en önemli noktasının en büyük toplam görülme sayısını elde etmek olduğunu hatırlayın. Marka görünürlüğü savaşını kazanmak için geçici zorlukların ve sıralama savaşlarının sizin vizyonunuzu kör etmesine izin vermeyin.

Kaynak