Blog

Put.io; yeni bir depolama servisi

ahmet-soybelliBu yazı Ahmet Soybelli tarafından kaleme alınmıştır.

Put.io; yeni bir depolama servisi. Sitedeki hesabınıza internetteki farklı kaynaklardan, kendi internet bağlantınıza göre çok daha hızlı bir şekilde veri indirip depolayabiliyorsunuz ve bu verileri kendi bilgisayarınıza daha hızlı ve rahat bi şekilde indirebiliyorsunuz.

Put.io ile torrent ve paylaşım sitelerinden kolayca dosya indirebiliyorsunuz. Güzel bir özelliği de ;istediğiniz RSS beslemelerini sisteme tanıtıp hiç uğraşmadan put.io nun o beslemelerdeki verileri otomatik olarak indirmesi. Ayrıca isterseniz indirdiğiniz film ve müzikleri bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmadan doğrudan put.io nun playerı sayesinde, görüntü ve ses kaybı olmaksızın izleyebiliyor ve dinleyebiliyorsunuz.

Sitenin içinde kendi arkadaşlık sistemi de unutulmamış. Put.io içinde arkadaşlarınızı ekleyebiliyor ve onlarla dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz. Görmelerini istedikleri dosyaları onlarla paylaşabiliyorsunuz. Günümüzde sitelerin sosyal taraflarının öne çıktığı düşünülürse çok güzel düşünülmüş bir özellik olarak göze çarpıyor.

Put.io nun sunucuları yurtdışında barındırılıyor. Toplamda 8 tane sunucusu var bu sunucular 1 gigabit lik bir bağlantı ile üyelere hizmet veriyor. Bu da normal şartlarda birkaç gigabaytlık veriyi dakikalar içinde indirmenize olanak sağlıyor.

Put.io şu anda kapalı beta konumuda. Üyelik sistemi açıldığında aylık ücretlendirilecek ve farklı paketlere göre farklı fiyatlandırmalar yapılacak.

Put.io , pilli.com un kurucusu Hasan Yalçınkaya’nın bir girişimi. Girişim duyurulduğu sıralarda sosyal medyada büyük yankı bulmuştu. Birçok yabancı blog ve sitede haberleri çıkan put.io’nun, bu girişim ile global anlamda da büyük başarılara imza atması bekleniyor.

Hasan Yalçınkaya kimdir?
Hasan 1970 yılında doğdu, Alman Lisesini bitirdi ve Boğaziçi Matematik bölümünde okudu. Okuldayken internet ile tanıştı ve CHIP dergisinde çalışmaya başladı. Daha sonra Yeniyüzyıl gazetesinde hafta içi her gün yayınlanan “chatkapi” isimli bir internet köşesi hazırlamaya başladı. 1999’da Türkiye’nin ilk blog’u chatkapi.com’u kurdu. 2000 yılında küçük bir web ajansı olarak pilli’yi kurdu. Pilli 7 sene boyunca çeşitli müşteriler tarafından büyük projeleri hayata geçirmek üzere tutuldu. 2006 yılında Cem Başpınar pilli’ye ortak oldu ve kendi projelerini geliştirmeye başladılar. 2007 yılında gelirini yazarları ile paylaşan pillinetwork ve etiketler etrafında dönen yeni nesil sosyalleşme platformu sosyomat.com’un başarıları üzerine dışarıya iş yapmayı tamamen bıraktılar. Halen gece gündüz uğraşıyorlar ve yeni projeler pişiriyolar.

Hasan Yalçınkaya’la yapılan röportajın metni
Burak: Etohum tv’ye hoşgeldiniz sevgili izleyiciler.Bugün Hasan Yalçınkaya ile beraberiz.Hasan Yalçınkaya’yı Pilli’den biliyoruz,sosyomattan biliyoruz kurucusu Cem burada yok ama Hasan ile beraberiz.Hasanların yeni projesi Put.io internette sürekli duyduğumuz bak kesmiyoruz suraklı duyduğunuz dediğimize rağmen.Mikrofonu göstermek istiyorum ondan sonra kablolu
Burak: Duydunuz Put.io hakkında konuşalım istedim.Hem fikrin nasıl çıkışı hemde şuanda neler yaptığınızı Hasandan dinleyelim.
Hasan: Ne olduğunu bir anlatayım istersen.
Burak: Evet çok iyi olur.
Hasan: Put.io şimdi bir storage.
Burak: Put.io io bu arada nerenin bu arada şeyi.
Hasan: Put.io
Hasan: Hatırlamıyorum.
Burak: putio.com değil ama Put.io
Hasan: Put.io Putio.com’unda peşindeyiz.
Hasan: Onun sahibi vermek istemedi.İlk başta
Burak: Yabancı mı?
Hasan: Yabancı şeymiş çocuğu computer yerine putio diyormuş email olarak alınmış belki bize şey yapacak yönlendiricek site yok yani orda.
Hasan: Şimdi Put.io bir storage servisi diğer storage servislerinden farkı internetten data toplayabilmesi.Ee ne olacak derseniz? Bu datayı çok daha bir ev bağlantısına göre hızlı toplayabiliyor.Dolayısıyla
Burak: Örnek verelim mesela yani ben büyük bir dosya çekicem şey olarak bu dosyayı çok iyi oldu sen sen böyle şey yapıyorsun.Bu dosyayı evden download etsem hangi programları kullanmam lazım ve ne kadar sürer bu mesela
Hasan: Ya mesela direk mesela rapidshareden çekiyorsunuz diyelim direk işte ne bilim yedi-sekiz parçalı şeyler oluyor onlar biliyorsunuz.Hepsini teker teker çekmeniz lazım işte rarları birleştirmeniz lazım ondan sonra ancak ondan sonra içindekilere kavuşuyorsunuz.bizde yedi linki birden bize veriyorsunuz biz hepsini birden çekiyoruz birleştiriyoruz ve gerçek bu böyle üç dakikada 5 dakikada birşey oluyor ve
Burak: Çünkü sunucular burda değil mesela
Hasan: Evet
Burak: Sunucular yurtdışında
Hasan: Sunucular yurtdışında
Burak: Bağlantı hızları çok daha yüksek
Hasan: Evet şu anda 1 gigabit bağlantımız var
Burak: Bu download ettikten sonra ben sunucu üzerinden izleyebiliyor muyum mesela legal bir film izliyebiliyor muyum?
Hasan: Legal torrents
Burak: Legal torrents ondan sonra
Hasan: Şimdi video Dosyayı bize geldikten sonra direk izlenebilir halde oluyor
Burak: Ben tutayım
Hasan: Divx web player gibi birşey kullanıyoruz şu anda ama kendi playerımızıda yapmayı ümit ediyoruz ileride.Direk çekmeye başlıyor ve çektiği kadarını size gösteriyor. Dolayısıyla video dosyası bize geldikten sonra siz seyretmeye başlayabiliyorsunuz.
Burak: Peki diğer sanırım rakip demiyeyim de diğer kullanım şeylerinden farkı da sosyal olması yani bu dışarı açık değil, değil mi? Bu site
Hasan: Yani dışarıya ne bilim işte Put.io’da koydum gidin şuradan bilmem ne filmini alın diye birşey yok.Fakat Put.io’da arkadaşlık sistemi var.Ama burada hani geyik yapmak üzerine şey yapmak üzerine yorumlarla felan alakalı bir şey değil sadece şu dosyayı şu şu insanlarla ya da bütün arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum diyorsunuz.Onların karşısına çıkıyor onların benimle paylaşılan dosyalar dizininin içinde gözüküyor.O dizinin içine yeni bir şey atarsanız o insanların karşısına çıkıyor.Sosyal kısmı bu kadar.
Burak: Paylaşımlı hdd esasına baktığımız zaman
Hasan: Aynen öyle.Yani gerçekten bir hdd aslında tek farkı o hdd’ye internetten doldurduğunuz şeyleri bize internette tutuyoruz yani.
Burak: Peki bunun için nasıl bir altyapı kullanıyorsunuz yani(cloud computing)böyle hani
Hasan: Sayılır kendi cloud’umuz var gibi birşey aslında yani şimdilik sekiz serverla başladık. Arttırmak için para kazanmamız gerekiyor önce bu sekiz serverın işte storage cloud’u var bir tane efendim işte downloadları idare eden var şey hep bunun için çeşitli opensource cloud sistemleri kullanıyoruz.
Burak: Bu o zaman bedava bir hizmet olmAyacak ben girdiğimde şuanda zaten kapalı betadan sanırım.Ama açıldığı zaman hani kısa süre içerisinde ben bedava üyelik alabilecek miyim veya girdiğimde belli bir ücret mi ödemem lazım ?
Hasan: Bedava üyelik maalesef yapamıyoruz şu anda.Çünkü yapsak bile bunu sınırlandırmamız gerekiyor.Çünkü çok çok pahalı bir girişim aslında yani verdiğimiz,her dağıttığımız her (bandwidth) ince ince hesaplamamız gerekiyor dolayısıyla işte hani fiyatlarda tam henüz belli değil.Ama işte 5 dolar ile 25 dolar arası birşey bu bitince işte paketler
Burak: Aylık mı bunlar?
Hasan: Evet aylık
Burak: Bunlarda heralde bandwidth’le sınırlı yani beş gigabyte on gigabyte
Hasan: Bandwidth ve storagele sınırlı ama henüz belli değil.Çünkü tam kesin masraf ortaya çıkmadı henüz yani biz şu anda kurduğumuz yapının kaç kişiyi mutsuz etmeden idare edebileceğini bulmak istiyoruz.O yüzden zaten kapalı betadayız.Bu rakam Ortaya çıktıktan sonra kesin masraflar ortaya çıkmış olacak kesin masraflardan sonra gerçek fiyatlar ortaya çıkmış olacak.
Burak: Tamamen birinci günden itibaren para kazanmaya başlayacaksınız kârlı bir şey olacak zaten şu anda kaç sunucu var neyi bekliyorsunuz mesela şuandaki yapıda kaçtane kapalı kullanıcı var onlar ne yapıyorlar ?
Hasan: Sekiz sunucumuz var şu anda bu sekiz sunucu ile hedefimize bin kişiye hizmet verebilmek şuanda yüz kişi daha doğrusu içeride 250 kişi var 100 kişi sabit olarak kullanılıyor.1000 doğru yavaş yavaş optimize ettikçe içeriye insan ala ala bin sayısına ulaşarak herşey yolunda olucak inşallah.
Burak: Ölçeklenebilirliği bekliyorsunuz yani şu anda o zaman
Hasan: Evet ölçeklenebilmesi için neyi nasıl ayarlamamızı gerektiğini planını görüşüyoruz.
Burak: Sistem İngilizce açılcak Türkçe açılacak mı?Türkçe çevirisi olucak mı?
Hasan: Şuanda TÜrkçe planımızda yani eninde sonunda her dil olabilir.Türkçeyide tabi öncelikte olucak yani ama şimdilik İngilizce şimdilik hedef kitlede zaten Avrupa yurtdışı
Burak: Bütün sistem aslında bir data paylaşımı üzerine kurulu benzeri yurtdışında modeller var mı?Hiç aynısı veya benzeri
Hasan: Bir kaç farklı benzeri var şimdi mesela ben en başta hala söylemedim rapidshareden örnek verdik ama biz torrentte indiriyoruz,normal insanlar nasıl torrent indiriyorsa bizde işte bizim torrenti indirip hesabımıza koyuyoruz.Bir limit şeyi var torrent indirme servisi yani paylaşması ve anında göstermesi hariç bizimkine benziyor biraz ama çok daha pahalı bizimkinden bundan sonra bide Fransız firması bulduk (viksi.com)diye buda buna benzer birşey yapıyor.Buda böyle bir işte online desktopunuz gibi birşey yapıyor ama o birazcık daha legal açıdan daha problemli bizden işte içine filmi siz yüklüyorsunuz ,ondan sonrada insanlarla paylaşıyorsunuz ve insanlarla arkadaş olunuyor filmlerini görebiliyorsunuz felan biraz korkutucu orası.Biz legal meseleleri avukatımızla konuşarak hani mümkün olduğunca yasal çerçeveye oturttuk ve böyle birşey yapmamız gerekti
Burak: Sizin yani putiodan indirilen dosyanın içeriğinden sorumlu değilsiniz.Sadece bir platform olarak kullanıyorsunuz aslında bir hosting servisi veriyorsunuz.
Hasan: Aynen öyle bir hosting servisi veriyoruz.
Burak: Ama hani yasadışı bir şey olursa yurtdışında bağlı onu kaldırtıyorsunuz.
Hasan: Evet yani biz aktif olarak kontrol etmiyoruz kim ne indiriyor ne yapıyor diye.Tamamen kişisel ve hani özel bir sizin özelinize giriyor.
Burak: Kişisel hosting
Hasan: Aynen öyle.Biz sizin dosyalarınızı ne kontrol edebiliriz ne şey yapabiliriz ne olduğuna bakabiliriz.Her şey müşterilerimizin kendi kontrolünde ve bizide ilgilendirmiyor.
Burak: Aslında Picassadaki yükleme resimlerden bir farkı yok.Ben Picassaya istediğim herşeyi yükleyebilirim bunu kapalı tutabilirim.
Hasan: Aynen öyle.
Burak: Putio çok heyecan verici bunun büyümesini takip edeceğiz kısaca sen şey yapmadan önce pilli nasıl gidiyor sosyomat ne yapıyorsunuz ordaki gelişmeleri de senden alayımm Hasan.
Hasan: Pilli güzel gidiyor şuanda zaten artık biz bütün ekip olarak Putiodayız.Pilliye aktif olarak bir geliştirme yapmıyoruz kendi kendine güzelce ilerliyor şuanda.
Burak: Sosyomat
Hasan: Aynen sosyomatta aynı aynı şekilde maaşları ödüyor sağolsun.
Burak: Hasan çok teşekkür ederim.Bir sonraki programda inşallah Putio’nun yabancı başarısını burda takip ediyor oluruz.
Burak: Etohumun bir sonraki bölümünde görüşmek üzere sevgili izleyiciler.