Blog

Projenizi Başarısızlığa Uğratabilecek İnsan Profilini Nasıl Tanırsınız?

1.       Bu mümkün değil

Başarısız insanların çoğu neyin mümkün olamayacağı ile meşguldür. “Böyle bir uygulamayı geliştiremeyiz çünkü çok fazla rekabet var” ya da “Bu yeni bluetooth kulaklık pek fazla satmayacak çünkü piyasada bu tarz çok fazla ürün var ” gibi cümleleri onlardan rahatlıkla duyarsınız. Onlar imkânsızlıklarla dolu bir dünya içinde yaşamaktadırlar ve başarılı bir gemiyi bile batırabilirler.

2.       Herşeyi kendim halledebilirim

Eğer takımınızdan birisi bir projeyi yardım almadan tamamlayabileceği ya da herhangi birinden daha iyi yapabileceği konusunda ısrar ediyorsa bu kişi işleri yavaşlatabilir hatta projeyi tamamen başarısızlığa uğratabilir. Bu yaklaşıma sahip birisi genellikle başarılı bir atmosfer oluşturmaktan ziyade kendi hırslarını tatmin etmeye çalışmaktadır. İronik olan ise başarısız insanların çoğu kendi gündemlerini ön plana çıkarmaya çalışır ve takım çalışmasının önemini kavrayamaz. Bu durum onların kariyerini kötü yönde etkileyen en önemli sebeplerden birisidir.

3.       Bence benim fikrim daha iyi

Kendi fikirlerine aşık olmak genellikle bencillik işaretidir ve bu kişinin takım çalışmasına yatkın olmadığını gösterir. Yalnızca kendi fikirlerini beğenen ve bunun reklamını yapan kişiler dar bir bakış açısına sahiptir. Çünkü hiç kimse yalnızca kendinden yola çıkarak başarılı olamaz. Kimse ile konuşmadan, fikir alışverişi yapmadan bir şirket kurduğunuzu hayal edin. Sonuç nasıl olurdu? Fikir alışverişi ve iş birliği bir şirketi her zaman daha ileriye taşır.

4.       Ben zaten bunu biliyorum

Birisi size “Ben zaten bunu biliyorum” diyorsa, o kişinin öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi bıraktığını anlayabilirsiniz. Bu kişi daha çok her şeyi bilen biri olduğuna başkalarını ikna etmekle meşguldür. Daha fazla öğrenmeye ihtiyacı olmadığını düşünen insanlar genellikle toplantılarda konu hakkında birkaç önemli ayrıntıya değinerek proje için önemli olduğunu hissettirmeye çalışır.

5.       Ajandamı kontrol etmem lazım

Eğer birisi boş vakti olup olmadığını söylemek için ajandasını kontrol etmesi gerektiği konusunda ısrarcıysa biraz durup düşünmek isteyebilirsiniz. Bu kişinin geçerli bir bahanesi olabilir fakat diğer taraftan yardımcı olmaktan kaçınıyor da olabilir.

6.       Yapamam

Başarısız insanlar genellikle neyi yapamayacakları hakkında konuşurlar. Bir şirket kurmak demek sayısız engeli aşmaya çalışmak demektir. Ne yapabileceğiniz hakkında konuşun. İnsanlar size neyin mümkün olmayacağını söyleyeceklerdir. Fakat birisi cümleye neleri yapamayacağından başlıyorsa o kişiye dikkat edin.  Çünkü bu kişi proje boyunca kuracağı her olumsuz cümleye karşılık yalnızca geçici çözümler üretecektir.

 

Kaynak:

10 Phrases Remarkably Unsuccessful People Always Use