Blog

Polonyalı Fintech girişimlerine yakın bakış

Fintech alanındaki girişimler başta ABD olmak üzere Avrupa’da da hızla artarken, pazar hacmi olarakta katlanarak büyümesini sürdürüyor.

Küresel çapta büyük bir hacme ulaşan fintech, Polonya’da da  girişimcilerden ve finans sektöründen yoğun ilgi görüyor. Bu kapsamda baktığımızda verilebilecek en güncel örnek olarak Polish Payment Standard’ını oluşturmak için 2014 yılında altyapı çalışmalarına başlanılan ve 2015 yılında duyurulan mobil ödeme çözümü Blik‘i gösterebiliriz. 1 yıl gibi bir sürede 1 milyonun üzerinde müşteriye ulaşmayı başararak Polonya’da fintech girişimler açısından başarılı bir örnek diyebilirim.

Bu kapsamda sizler için Polonya’da fintech alanındaki girişimleri listeledik:

Atsora : 2013 yılında kurulmuş bir SAAS girişimi olan Atsora bankacılık, muhasebe ve diğer finansal hizmetlerin hepsini tek bir çatı altında toplmayı amaçlıyor. Özellikle bankalar ve KOBİ’ler arasında bir köprü vazifesi olmayı amaçlamışlar. Şuan için Polonya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’da direk KOBİ’ler ile çalışıyorlar.

Zencard: Sadakat ve ödül programı sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Özellikle birçok şirketin dağıttığı kuponlar ve müşteri kartlarını tek bir çatı altında toplayıp kullanıcıların cüzdanlarını rahatlatmak istiyorlar.

Azimo: Online ve mobile olarak uluslararası para transferi sağlayan Polonya merkezli şirket. FINTECH kategorisinde fakat girişim kategorisine girmeyebilir. Hali hazırda Türkiye dahil 190 ülkede faaliyetleri var.

Kontomatik – Banking API: 2009 yılında kurulan bir girişim kişisel finans uygulaması olarak başladı. Daha sonra Banking API’ye odaklandı. Şuan için tamamıyla odak noktası Banking API oldu. Kontomatik tarafından sağlanan Online Kredi Puanlama, Anında KYC (know your client) ve Contextual Financial Offers’ın önemli yararları olduğu belirtiliyor.

Şirket Polonya merkezli olup 6 ülkede faaliyet gösteriyor. Almanya merkezli Kreditech tarafından 2014 yılında satın alındı. Polonya’da FINTECH alanındaki en başarılı girişimler arasında gösteriliyor.

BeesFund: Girişimler için finansman toplayan bir girişim.

Inpay: Bitcoin ile ödeme yapabilmeyi sağlayan bir girişim

Pilab: Geliştirdiği yazılım ve patentli teknolojiler ile veri analizi çözümleri yapıyorlar. Ana ofisi Polonya’da ve ayrıca Silikon Vadisi’nde açtıkları bir ofisi bulunuyor.

Valuto: Bu yıl Londra’da gerçekleşen FinovateEurope 2016 etkinliğinde finale kalan fintech alanındaki Polonyalı bir girişim. Valuto, birden fazla para birimini destekleyen bu hesap türü, kendi kullanıcılarının birbirleri aralasında ücretsiz ve anında para transferi yapmalarına imkan tanıyor.

Yavuz Han – Polonyadan.com