Blog

Pioneers Festival’de Neler Oluyor? – 3.Gün

31 Ekim 2012 – Pioneers Festival – 3. & Son Gün

Pioneers Festival Türkiye Elçisi @ertugrulbelen Viyana’dan @etohum için yazıyor:

Avrupa’nın 58 ülkesinden 850 başvuru sonucunda finale kalan 50 firma hakkında ayrıca detaylı yazmayı planlıyorum. Birçoğunun kurucusuyla sohbet etme ve hikayelerini dinleme fırsatım oldu.

Bu sabah seansının açılışında geçtiğimiz aylardaki Networking çalışmalarımız ve güçlü delege temsilimizin bir sonucu olarak Türk bayrağımızı sahnede görmek gurur vericiydi.

Geçtiğimiz iki gün boyunca yapılan elemelerde finale kalan ve binlerce kişi karşısında sunumlarını bugün ikinci defa yapan 8 startup, işte:

1. DotProduct Technologies (  http://www.dotproduct3d.com/ ): DotProduct girişimcilerinin geliştirdiği teknolojiyle gerçek hayattaki birçok objenin 3D modellemesi saniyeler içerisinde yapılabiliyor. Bu proje özellkle petrol ve gaz, milli savunma ve son tüketiciye projeler geliştirmek isteyen kurumlar için tasarlanmış. DotProduct’ın hedefi sanal 3D/CAD modellemelerini gerçek hayat uygulamalarıyla birleştirerek herkesin ulaşabildiği bir ürün haline getirmek.

2. Helioz: Helioz’un vizyonu uluslararası sivil toplum kuruluşları, kurumlar ve ülkelerle çalışarak düşük gelir seviyeli ve yoksulluk düzeyindeki insanların alabileceği ürünler geliştiren bir sosyal girişim olmak. Bu ürünlere en iyi örnek yakın zamanda geliştirdikleri WADİ (water disinfetion). Pet şişe içerisindeki suyun kapağında bulunan bir tasarımla dezenfeksiyonunu sağlıyor. Üstelik ürün beş sene kullanılabiliyor ve fiyatı sadece 10 Amerikan Doları.

3. Rise Art: Rise Art insanların sevdiği sanat eserleri, ressamlar, galeriler ve müzeleri uluslararası çapta takip etmeleri ve hatta alışveriş yapmaları için hayata geçmiş bir girişim.  Üstelik beğenilen bir eser satın alabildiği gibi bazıları kiralanabiliyor da. Bu startup hızlı büyüme sürecinde şimdiden TATE ve Serpentine gibi uluslararası çapta tanınan galerilerle çalışmaya başlamış.

4. Poikos: Poikos girişimcileri uluslararası patent onayını bekledikleri ve bünyelerinde geliştirdikleri özel bir teknolojiyle insan vücudunu 3D yani üç boyutlu modelliyorlar. Bu uygulamayı özel kurumlardan PC, tablet ve cep telefonlarına taşımayı planlayan Poikos, sağlık, eğelence, spor ve eticaret firmalarının gözdesi olamayı hedefliyor.

5- Klash: Bu mobil uygulama kullanıcıların sosyal çevreleriyle iddaya girmeleri, paylaşımda bulunmaları ve ödüllendirmelerini esas alan eğelenceli bir girişim.

6- Sketchfab: İnternetin halen ağırlıkta iki boyutlu görsellerle dolu olduğunu belirten bu girişim, 3D interaktif içerikle yepyeni bir web hizmeti sunuyor. Kendilerini youtube’un üç boyutlu hali olarak tanıtıyorlar.

7- MercuryPuzzle: MercuryPuzzle, birçok iş ağının firmalara online kariyer hizmeti verse de yetenek ve pozisyon eşleştirmesini gerçekleştiremediğini savunuyor. Birçok algoritma ve teknik hesaplamalarla gerçekleştirilen testler ve 360 derece değerlendirmeler doğrultusunda MercuryPuzzle yetenek ve pozisyon eşleştirmesini “TalentMash” çalışmalarıyla yapabiliyor.

8- Beamapp: Beamapp uygulaması tüm teknolojik araçlarınızın birbiriyle anlık konuşmasını sağlıyor. Öyle ki bir ekitabı bir saniye önce tablette okurken bir saniye sonra laptop ya da cep telefonunda kaldığınız aynı yerden devam edebiliyorsunuz. Cep telefonunuzda eve girerken dinlediğiniz müziği Beamapp kullanarak kaldığı yerden sisteminize bağlı laptopunuzdan devam edebiliyorsunuz.

Sonuç:

Dünya çapında tanınan yatırımcıların değerlendirmeleri sonucunda ilk üçe kalan ve birincinin 25 bin Euro ödül aldığı girişimler:

1. Poikos

2. Beamapp

3. Klash

Son Notlar:

Pioneers Festival gibi uluslararası konferanslar bir iş fikri dahi olmayan girişimciye ilham verecek derecede değerli buluşmalar. Sahnede yatırımcı karşısında sunum yapan girişimlerin binlerce kişinin alkış ve desteğini duyup gördünüzde “orada” olmak için “daha iyi” olmanın heyecanını hissediyorsunuz.

Pioneers Festival girişimcileri, yatırımcıları, Startup Week 2011’e göre daha kalibreli iş fikirleriyle 4×4’lük bir organizasyondu. Geçtiğimiz üç gün boyunca etohum için yazdığım makaleleri okuyup, soru soran, ilgilenen ve takip eden herkese çok teşekkür ediyorum:

Pioneers Festival’de Neler Oluyor? – 1.Gün

Pioneers Festival’de Neler Oluyor? – 2. Gün

Bu deneyimleri etohum kamplarında ve diğer buluşmalarda keyifle aktarmaya devam ediyor olacağım.

Ertuğrul Belen  ( @ertugrulbelen )

Divas Pırlanta, Yönetici Ortak

 

Pioneers Hakkında:

Pioneers Türkiye Elçileri Ertuğrul Belen – Nurettin Özdoğan | Divas Pırlanta

Pioneers Festival Gelişmeler için: #pf12 #pioneersfestival

www.pioneersfestival.com