Blog

Pinterest e-ticaret ağına dönüşüyor

Pinterest’in en büyük sorunu, Facebook ve Twitter gibi bir sosyal ağ gibi algılanmak. Bu söz, Pinterest’in Gelir Yaratmadan Sorumlu Genel Müdürü Tim Kendall’a ait. Geçtiğimiz günlerde EmTech Digital etkinliğinde konuşan Kendall, Pinterest’in bu söz konusu reklam merkezli ağların aksine ticaret odaklı olduklarının altını çiziyor. Pinterest’in bir e-ticaret ağına dönüşme süreci ise geçtiğimiz gün siteye eklenen ‘Satın Al’ tuşu ile başladı.

Pinterest’e eklenen ‘Satın Al’ tuşu, kullanıcıların ağda gördükleri giysi, aksesuar, mobil uygulama ve hatta beğendiği bir yemek tarifinin ihtiyaç duyduğu malzemeleri doğrudan Pinterest üzerinden almasına olanak tanıyacak. Satın alınabilir pin’ler denilen bu ürünler, önümüzdeki hafta ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının deneyimine sunulacak.

Mavi renkle diğer paylaşımlardan ayrılan satın alınabilir pin’ler karşılığında Apple Pay ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilecek. Pinterest bu projede Apple’ın yanı sıra Stripe, Braintree ve Shopify şirketleriyle işbirliğine girmiş.

Dönüşümü milyonlarca ürünü satışa sunarak yapacağı belirtilen Pinterest’teki ürünler Macy’s, Nordstorm gibi büyük perakendeciler ve Shopify mağazalarından tedarik edilecek.

70 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan Pinterest üzerinden satış yapmak için bekleme listesine kayıt yaptırılması gerekiyor.