Blog

Pinterest de 100 milyon kullanıcı barajını aştı

Pinterest, 100 milyon aylık aktif kullanıcı sınırına ulaştığını duyurdu. Bu nispeten sessiz sakin giden sosyal platformun iyi yolda olduğuna dair önemli bir haber.

Uber aldığı yatırımlar ve piyasaya değerlemesiyle, Snapchat çok hızlı büyüyen kullanıcı kitlesiyle, Instagram yeni özellikleriyle dikkatleri üzerine çekerken Pinterest için nispeten sessiz kalıyor demek yanlış olmaz. Ancak bu işlerin kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Pinterest, bugün yaptığı açıklamayla 100 milyon kullanıcı barajını aştığını duyurdu. Üstelik bu aylık aktif kullanıcıların rakamı. Yani toplam kullanıcı rakamları daha da yüksek. 100 milyon kullanıcının 45 milyonu Amerika dışında, yani Pinterest uluslararası pazarlara açılma konusunda da iyi bir noktada. Ayrıca 100 milyon içerisinde %70’lik bölüm her ay yeni bin pin bırakıyor ya da bir linke tıklıyor. Diğer %30’luk kesim ise daha çok göz atmayı tercih ediyor.

Kıyaslamak gerekirse Snapchat’in şimdilerde 200 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu tahmin ediliyor, Twitter’ın ise 316 milyon aktif kullanıcısı mevcut.

Pinterest’in değeri birkaç ay önce 11 milyar dolar olarak tahmin ediliyordu. Eğer bu büyümeyi devam ettirirlerse değerin ikiye katlanması pek zaman almayacaktır.