Blog

Pinterest Bir Yatırım Daha Aldı, Değeri 5 Milyar Dolara Yükseldi

Pinterest CEO’su Ben Silbermann

2013 yılında iki kez 200 milyon dolar civarında yatırım alan Pinterest, bugün bir yatırım daha aldığını duyurdu. Son 15 ayda 3. kez yatırım alan şirketin değeri 5 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz hafta yeni bir reklam modeliyle gelirlerini artırma hedefi açıklayan Pinterest, yine yüksek miktarda bir yatırım aldı. Resmi açıklamayla duyurulan yatırımı yapan şirketler arasında Pinterest’in hali hazırdaki yatırımcıları da bulunuyor. SV Angel, Bessemer Venture Partners, Fidelity, Andreessen Horowitz, FirstMark Capital ve Valiant Capital Partners gibi şirketler yatırımı yapanlar arasında.

Yatırım miktarı 200 milyon dolar olarak açıklandı. Bu miktar, şirketin değeri 5 milyar dolar olarak kabul edilerek belirlenmiş. Bir önceki yatırım döneminde Pinterest’in değeri 3.8 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla ekim ayından bu yana şirketin değeri de artmış oldu.

Pinterest, yeni yatırımı daha fazla ülkeye yayılmak ve kullanıcı sayılarını artırmak için kullanacak. Şuan 31 ülkede faaliyet gösteren şirketin yeni pazarlara da açılması bekleniyor. Bu stratejide en önemli noktalardan biri de reklam modeli. Yeni kullanılmaya başlanan reklam modeli şirketler tarafından sevilirse Pinterest’i güzel günler bekliyor diyebiliriz.

Pinterest’in özellikle moda, seyahat ve DIY (Kendin Yap) alanlarında çok ciddi bir trafik aldığı biliniyor. Dolayısıyla bu alanda reklam geliri elde etme şansları da yüksek.