Blog

Periscope torrent’in yerini almış olabilir mi?

Geçmişte MP3, müzik endüstrisi için bir kabustu. Bugün bile birçok sanatçı oldukça kolay şekilde paylaşılabilen MP3’ler yüzünden zarara uğrayabiliyor. Ancak bu konuda iTunes’un albüm yerine tek tek şarkı satan sistemi ve ardından da Spotify gibi abonelik bazlı servisler önemli bir çözüm sunmayı başardı. Artık korsan MP3’lere olan ilgi oldukça düşük. Şimdilerde Spotify’ın ücretsiz servisi çok tartışılıyor olsa da geçmiştekine göre çok daha iyi bir noktada olunduğu kesin.

Peki ya televizyonculuk sektörü?

Bu alanda ne yapılırsa yapılsın halen torrent’in çok ilgi gördüğünü biliyoruz. Bir filmi sinemada izlemek elbette torrent üzerinden izlenen korsan filmlerin yerini tutmuyor. Ancak DVD ve Blu-Ray satışları büyük darbe yiyor. Üstelik şimdi torrent’in yeni bir rakibi daha var; Periscope.

Twitter’ın yayınladığı şeffaflık raporuna göre Periscope için Twitter’a şimdiye kadar 1391 telif hakkı ihlali başvurusu yapılmış. Uygulamanın mart ayında yayınlandığını düşünürsek global bir uygulama için rakamların çok yüksek olmadığı söylenebilir. Ancak henüz Periscope’un kullanıcı sayısı Twitter ya da Facebook kadar yüksek değil. Kullanıcı rakamları yüz milyonlara ulaşırsa Periscope’un başı çok daha fazla başvuruyla ağrıyabilir.

Üstelik Periscope’un Twitter ve Facebook gibi telif haklarıyla ilgili başvuru alan diğer platformlardan bir farkı var; Periscope’da her şey canlı yaşanıyor. Yani her başvuruya çok hızlı şekilde cevap vermek gerekiyor. Twitter da bu durumun farkında olsa gerek, şimdiye kadar %71’lik bir başarılı dosya oranına kavuşmuşlar.

Elbette en şikayetçi platformların başında popüler dizilerin yayınlandığı kablo TV kanalları geliyor. Ülkemizde de Lig TV gibi maç yayını yapan platformların birkaç başvurusu olduğu yönünde duyumlar var. Bu sektörler çok ciddi paraların döndüğü sektörler olduğu için Periscope üzerindeki baskı da artıyor.

Periscope’un sahibi olan Twitter’ın uygulamasını yaşatmak için neler yapacağını zamanla göreceğiz. Elbette kullanıcılar canlı yayını sevdiği sürece bir şekilde bu alan yaşamaya devam edecek. Ancak Periscope’un geçmişte Justin.tv gibi platformların bir dönem yaşadığı ‘korsan yayın cenneti’ durumunu yaşaması da muhtemel.