Blog

PayU’dan Square’e rakip uygulama: mPos

Türkiye’de son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen ödeme sistemleri pazarının önde gelen iki oyuncusundan biri olan PayU, yenilikçi bir ürünü kullanıcılara sunuyor: mPos.

E-ticaret alanındaki gelişimle birlikte güçlenen ödeme sistemleri, yeni çözümlerle paylarını daha da artırmayı planlıyor. PayU, bu anlamda önemli bir adım atarak mPos ürünün piyasaya sürmüş. mPos, tümüyle yazılımsal bir mobil uygulama. Yani Square’in aksine ekstra bir swipe donanımına ihtiyaç duymuyor. iOS ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen bu uygulama, kredi kartı ve akıllı telefonun olduğu her ortamda kullanılabiliyor. Dolaysıyla asıl hedef offline alışverişler.

PayU_mPos

Uygulamanın kullanımı da basit. Uygulama ekranına kredi kartı bilgileri giriliyor ve müşteriden şifre ya da imza ile alışverişi onaylaması isteniyor. Müşteri alışverişe onay verdiğinde işlem tamamlanmış oluyor. Ayrıca PayU, farklı markalar için özel versiyon da sunabilecek.

Payu_mpos_2

mPos ile Türk Lirası haricinde dolar, euro ve sterlin gibi para birimleriyle de alışveriş yapılabiliyor.

mPos kullanım alanı ve sunduğu kolaylık açısından oldukça yenilikçi olabilir fakat Türkiye’de kullanıcıların alışkanlıkları bakımından aşması gereken zorluklar olduğu kesin.